Adwokat w Kielcach — jakie rodzaje spraw może dla ciebie poprowadzić?
Adwokat w Kielcach — jakie rodzaje spraw może dla ciebie poprowadzić?
Sytuacji, kiedy przyda nam się adwokat, nie brakuje. Skorzystanie z jego usług może uchronić nas przed wieloma problemami natury formalno-prawnej. Zanim jednak zdecydujemy się podpisać umowę o współpracy, dobrze byłoby mieć pewność, że osoba, która będzie nas reprezentować, zrobi to we właściwy sposób.
Czym zajmuje się adwokat?
Kluczowym aktem prawnym, który reguluje zakres jego kompetencji, jest ustawa Prawo o Adwokaturze z 26 maja 1982 roku (z późniejszymizmianami). Przyjęta definicja tego zawodu, mówi o tym, że jest to specjalista z dziedziny prawa, który ukończył aplikację adwokacką i zdał egzaminzawodowy.
Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że między tytułem adwokata a mecenasa można postawić znak równości. Wbrew obiegowej opinii, nie jest to„wyższy stopień” (jak na przykład naczelnik wydziału wobec starszego referenta), a jedynie tytuł grzecznościowy. W praktyce oznacza to, że zarównoosoba posługująca się tytułem mecenasa, jak i adwokata, ma takie same kompetencje i uprawnienia.
Prawo o Adwokaturze bardzo dokładnie określa zakres zadań, jakimi może zajmować się adwokat. Można jednak wskazać na kilka kluczowych usług,jakie powinien świadczyć każdy dostępny w bazie firm profesjonalny adwokat w Kielcach.
Są to:
● porady prawne,● sporządzanie opinii prawnych,● tworzenie projektów nowych rozporządzeń i innych (na przykładlokalnych) aktów prawnych,● reprezentowanie klienta przed sądem lub urzędami,● tworzenie umów lub statutów, które są wiążące wobec stron, które jeparafowały.
Mimo tak szerokiego zakresu kompetencji także i w tym segmencie rynku można zauważyć dążenie do personalizacji usług. Bez trudu można znaleźćnp. adwokatów od spraw spadkowych czy takich, którzy wyspecjalizowali się w rozwodach lub w obsłudze prawnej spółek. Bez względu na to, czegodotyczy sprawa, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że skorzystanie z usług takiego specjalisty zwykle jest płatne.
Radca prawny a adwokat — czym różnią się te dwa zawody?
Jeszcze kilka lat temu ci specjaliści mieli zupełnie różne kompetencje. Kluczową rolę odegrała tu nowelizacja z 2015 roku, która nadała radcomprawnym możliwość występowania w charakterze obrońcy przed Sądem. W praktyce oznacza to, że dziś bez trudu można znaleźć specjalistę, który będziereprezentował nas przed organami władzy sądowniczej.
Wśród różnic, które wciąż są obowiązujące, trzeba wskazać na model zatrudniania osób, które przynależą do tych dwóch grup. Można tutaj odwołaćsię do ustawy o zawodzie radcy prawnego z 13 grudnia 1961 roku (z późniejszymi zmianami).
Zgodnie z literą prawa, adwokaci to osoby, które pracują na postawie samozatrudnienia. Idea zawodu rady prawnego jest związana z koniecznościązapewnienia obsługi prawnej m.in. w urzędach miast, starostwach powiatowych, czy w spółkach skarbu państwa. Ustawodawca dopuścił tutajmożliwość pracy na podstawie umowy o pracę. To jedna z głównych różnic, która wciąż obowiązuje.
Czy między tytułem prawnika a adwokata można postawić znak równości?
Nie. Zgodnie z literą prawa, prawnik przed uzyskaniem nominacji to asesor. Warto jednak wskazać tutaj na dość prostą zależność: prawnik to każdaosoba, która ukończyła studia prawnicze, a więc każdy adwokat będzie prawnikiem, ale już nie każdy prawnik będzie adwokatem.
Różnice wynikają m.in. z egzaminów zawodowych oraz ścieżki kariery, jaką później wybierze osoba, która ukończyła ten wymagający kierunek studiów.Co jednak warto podkreślić, prawnik może udzielać porad prawnych, jednak te, w rozumieniu przepisów prawa, nie są wiążące i obligatoryjne.
25.08.2022 11:01