Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 10 listopada 2024 11:45
Reklama

Michał Kotański pozostaje na stanowisku dyrektora Teatru im. S. Żeromskiego

Michał Kotański pozostaje na stanowisku dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Decyzja ta zapadła po serii spotkań z zarządem województwa i radnymi sejmiku. Strony doszły do porozumienia i zobowiązały się do współpracy w celu zakończenia remontu zabytkowej siedziby teatru.
  • Źródło: PAP
Michał Kotański pozostaje na stanowisku dyrektora Teatru im. S. Żeromskiego
Michał Kotański pozostaje na stanowisku dyrektora Teatru im. S. Żeromskiego

„Sprawy idą w dobrym kierunku. Udało się omówić to, co bolało obie strony, i wydaje się, że w najbliższym czasie uda się podomykać wszystkie najważniejsze sprawy związane z remontem” – powiedział PAP Kotański.

Zaznaczył, że "w świetle obecnych wydarzeń" decyzja o jego dymisji jest nieaktualna. „Dla mnie największym problemem był brak komunikacji. Moją intencją było zwrócenie uwagi na konieczność współpracy” – dodał.

W wyniku prowadzonych rozmów ustalono, że wspólnie przygotowana zostanie informacja o dodatkowych środkach, które są konieczne do zakończenia przebudowy teatru. Na jej podstawie zarząd województwa będzie mógł wystąpić do sejmiku o zmiany w budżecie pozwalające na pokrycie wydatków związanych z inwestycją.

Sesja, na której zapadną decyzje, odbędzie się prawdopodobnie 13 sierpnia. „Nigdy nie było zagrożenia, że zarząd województwa nie przekaże niezbędnych środków na dokończenie remontu teatru” – powiedziała PAP Renata Janik. „Problemem było jedynie ustalenie, na co konkretnie te środki będą potrzebne” – dodała.

Podkreśliła, że „jako marszałek odpowiada za wydatkowanie pieniędzy publicznych i musi mieć pewność, że w tym zakresie dochowano wszelkich procedur”. Zapewniła także, „że nigdy nie brakowało woli współpracy” z teatrem.

Niewykluczone, że jeszcze w piątek będzie znana dokładna kwota, jaką samorząd będzie musiał dołożyć do zakończenia inwestycji. Ze wstępnych szacunków wynikało, że może to być około 7 mln zł.

Przebudowa i modernizacja ponad 140-letniej kamienicy, w której mieści się Teatr im. Stefana Żeromskiego, rozpoczęła się na początku lutego 2021 roku. W teatrze przygotowano dwie sceny. Mniejsza będzie mogła zostać otwarta na dziedziniec teatru, co pozwoli przygotowywać spektakle plenerowe.

Druga, duża scena, została rozbudowana. Dzięki temu możliwy został montaż wielu zapadni, obrotowej platformy scenicznej, a nawet wprowadzenie wody do spektakli. Nad widownią nowym elementem będzie plafon, który poprawi akustykę sali.

Koszt przebudowy teatru ma wynieść około 170 mln zł. Otwarcie po remoncie ma nastąpić pod koniec września.

W poniedziałek 5 sierpnia Kotański poinformował o złożeniu dymisji z pełnionej funkcji. Decyzję tłumaczył brakiem współpracy z marszałek województwa w zakresie przebudowy teatru. Zwracał uwagę na brak komunikacji z urzędem marszałkowskim czy wcześniejsze, niż planowano, uruchomienie kontroli inwestycji.

Janik odpowiadała, że ona osobiście nie spotkała się z dyrektorem, natomiast mieli to robić inni członkowie zarządu województwa oraz szefowie departamentów urzędu marszałkowskiego. Natomiast wcześniejsza kontrola wynikała z obaw o kwestie rozliczania inwestycji po tym, jak do urzędu wpłynęło kolejne pismo o konieczność dofinansowania przebudowy.

Teatr Żeromskiego jest instytucją podległą Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Świętokrzyskiego współzarządzaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama