W Kielcach nieustannie od 2007 roku, trwa akcja "Białej wstążki", która przeciwstawia się przemocy w rodzinie. W ramach akcji trwają konferencje naukowe, zajęcia w szkołach, a także został uruchomiony całodobowy Miejski Telefon Zaufania "Stop przemocy" oraz telefon dla osób z kryzysem emocjonalnym. Formą zabezpieczenia ofiar przemocy jest m.in. założenie tzw. Niebieskiej Karty.
Kampania "Białej wstążki" to okazja do analizy problemu i próby udzielenia pomocy potrzebującym z naszego otoczenia. Wydarzenie otworzyła prezydentka Agata Wojda, która od lat jest związana z akcją i bardzo mocno wspiera działania na rzecz ofiar przemocy.
Jak mówiła psycholog Eliza Mazur, ofiary przemocy bardzo często boją się poprosić o pomoc. Często to, co dzieje się w zaciszu domowym, pozostaje tylko smutną gehenną dnia codziennego. Jak należy zachować się wobec ofiar, aby faktycznie im pomóc?
Świętokrzyska policja apeluje o anonimowe zgłaszanie wszelkich podejrzeń stosowania przemocy na numery alarmowe. Każdy mały gest, może faktycznie uratować czyjeś życie.
Kampania "Białej wstążki" prowadzona jest od 25 listopada do 10 grudnia i łączy się z międzynarodową akcją „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” i Dniem Praw Człowieka. Działania realizowane są w ponad 50 krajach na całym świecie.
Napisz komentarz
Komentarze