Prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Są to na przykład prace przy obsłudze pieców stalowniczych czy prace na morskich platformach wiertniczych. Z kolei prace o szczególnym charakterze to prace pilotów samolotów, prace kontrolerów ruchu lotniczego, prace kierowców autobusów, trolejbusów czy prace członków zespołów ratownictwa medycznego. Przewodniczący krajowej „Solidarności” podkreślił, że emerytury pomostowe były zawsze bardzo ważne dla związkowców.
W świętokrzyskim mamy aktualnie 1534 emerytury pomostowe.
ZUS przewiduje, że liczba osób, które będą mogły przejść na emeryturę pomostową po uchyleniu wygasającego warunku wyniesie w 2024 r. 7,3 tys. osób, za 5 lat 4 tys, a w 2033 r.- 4,8 tys. osób.
Jakie zmiany w emeryturach pomostowych?
1 stycznia 2024 r. zmieniły się przepisy dotyczące emerytur pomostowych. Dzięki nowelizacji ustawy ze świadczenia będą mogły skorzystać osoby, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Wcześniej regulacje prawne nie przewidywały takiej możliwości.
- 12.01.2024 10:51
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze