Jednym z głównych wyzwań stojących przed WOT jest jej rozwój, również w zakresie zwiększania potencjału osobowego. Działania promocyjne rekruterów 10. ŚBOT oraz Wojskowych Centrów Rekrutacji pozwoliły powołać do służby i przeszkolić ponad 600 ochotników. Obecnie świętokrzyska brygada WOT liczy ponad 2000 żołnierzy i pracowników. Służba w 10 ŚBOT cieszy się dużym zainteresowaniem również u kobiet, które stanowią blisko 23%. Pod koniec roku WOT przekroczyły liczebnością 40 tys. żołnierzy. Zwiększenie potencjału osobowego pozwoliło również utworzyć kolejne pododdziały. W minionym roku w brygadzie powstała kompania saperów, kompania szkolna oraz
Ośrodek Analizy Skażeń. Proces rekrutacyjny nadal trwa.
W 2023 roku 10 Brygada WOT przekroczyła liczbę 2000 żołnierzy, co pokazuje popularność Terytorialnej Służby Wojskowej pośród mieszkańców woj. świętokrzyskiego i wskazuje na dalszy nasz rozwój - podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.
W minionym roku dowództwo oraz sztab naszej brygady zmienił lokalizację. W czerwcu 2023r. przeprowadziliśmy się do nowego obiektu w Kielcach przy ul. Mielczarskiego. Wyremontowany budynek dał komfort służby i pracy. Cały obiekt i teren pozwala na kolejne możliwości rozwoju i inwestycje w infrastrukturę na tym obszarze - dodaje płk Sławomir Machniewicz.
W nowym 2024 roku nadal będziemy rekrutowali do służby w naszej brygadzie. Planujemy utworzyć kolejne pododdziały m.in. kompanię wsparcia oraz Centrum Szkolenia Strzelców Wyborowych i Snajperów w WOT – podkreśla dowódca 10 ŚBOT.
Szkolenie
Miniony rok obfitował w liczne szkolenia. W 10. ŚBOT zrealizowano 5 szkoleń podstawowych i wyrównawczych w trybie stacjonarnym oraz 2 w trybie weekendowym. Terytorialsi odbyli ponad 90 szkoleń rotacyjnych. Zrealizowali również dwutygodniowy poligon – szkolenie zintegrowane. Żołnierze w 2023 r. kontynuowali specjalistyczny etap szkoleniowy. W ramach specjalizacji brygada szkoliła rożne grupy: saperów, medyczną, łączności, strzelców wyborowych i snajperów.
Żołnierze 10 ŚBOT uczestniczyli w wielu kursach organizowanych przez Wojskowe Akademie i Szkołę Podoficerską „Sonda”. Kształcenie kadry oficerskiej w ramach kursu „Agrykola” odbywało się w Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych. Natomiast szkolenie dla kandydatów na pierwszy stopień podoficerski było prowadzone przez Szkołę Podoficerską „Sonda”. Świętokrzyscy Terytorialsi w czerwcu 2023r. przeprowadzili po raz pierwszy w WOT zawody dla zespołów saperskich (zawody użyteczno – bojowe, inżynieryjno – saperskie). W rywalizacji na Kieleckim zalewie i Kadzielni wzięli udział reprezentanci dziesięciu brygad OT. Natomiast w listopadzie po raz pierwszy zorganizowali międzynarodową konferencję dla instruktorów snajperów WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ.
Wspieramy wszystkich obywateli
Zgodnie z mottem Terytorialsi są „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”. Często to właśnie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej jako pierwsi udzielają wsparcia i pomocy poszkodowanym i potrzebującym. Ponadto, z uwagi na terytorialność, żołnierze WOT odbywają wspólne szkolenia z przedstawicielami samorządów. Uczą się, jak sprawnie współdziałać ze Strażą Pożarną, Policją oraz jak wspólnie przeciwdziałać kryzysom. Jest to o tyle istotne, że to właśnie Wojska Obrony Terytorialnej odpowiedzialne są w całym Resorcie Obrony Narodowej za zarządzanie kryzysowe. Świętokrzyscy Terytorialsi w minionym roku we współpracy z Policją i Strażą Pożarną uczestniczyli w ćwiczeniach przeciwkryzysowych na terenie naszego województwa. Żołnierze rozwijając swoje kompetencje w tym kierunku zrealizowali liczne szkolenia m.in. dzięki współpracy z kieleckim WOPR terytorialsi ukończyli kursy sterników motorowodnych czy ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy.
By jeszcze lepiej, sprawniej i bardziej wydajnie funkcjonować, 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej stawia na współpracę z administracją publiczną i organizacjami samorządowymi. W minionym roku podpisała porozumienie o współpracy m.in. z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz WOPR Kielce.
Żołnierze 10 ŚBOT nieprzerwanie, od ponad dwóch lat, pełnią służbę na polskiej, wschodniej granicy państwowej. Od 2022 r. ramię w ramię z wojskami operacyjnymi i Strażą Graniczną czuwają nad bezpieczeństwem Polaków.
Misją działania Terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Swoim przygotowaniem, wyszkoleniem i podejmowanym działaniem, każdego dnia pokazują, że z powodzeniem wywiązują się z tej misji. Żołnierze WOT są Zawsze Gotowi do działania i Zawsze Blisko swoich lokalnych społeczności.
Akcje HDK
Świętokrzyscy Terytorialsi chętnie włączają się w akcje honorowego krwiodawstwa. Podczas ogólnopolskich akcji „Spokrewnieni służbą” oraz zbiórek celowych organizowali donacje na terenach odpowiedzialności batalionów lekkiej piechoty w Kielcach, Sandomierzu i Ostrowcu Świętokrzyskim. We wszystkich akcjach zbiorowych oraz indywidualnych podczas 647 donacji oddali ponad 282 litry krwi i ich składników.
Tradycje
W natłoku obowiązków żołnierze 10 ŚBOT nie zapomnieli o podjętym zobowiązaniu w stosunku do naszych bohaterów i poprzedników - żołnierzy Armii Krajowej. Swoim zaangażowaniem, codzienną służbą i poświęceniem zapewniają kombatantów o tym, że ich marzenia i dążenia do wolnej, niepodległej i zjednoczonej Polski nie były mrzonkami. Terytorialsi odwiedzają kombatantów, głównie są to przedświąteczne oraz urodzinowe wizyty z przygotowanymi podarunkami. W ciągu całego roku żołnierze są w stałym kontakcie telefonicznym, co pozwala pomagać kombatantom m.in. w transporcie do placówek medycznych.
10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej swój rozwój opiera na żołnierzach ochotnikach - mieszkańcach ziemi świętokrzyskiej, którzy wolny czas poświęcają na służbę lokalnej społeczności. Podnosząc swoje wyszkolenie i kwalifikacje zwiększają potencjał obronny naszego regionu. Jeśli chcesz dołączyć do Świętokrzyskich Terytorialsów – nie czekaj najbliższe szkolenie podstawowe odbędzie się w dniach od 10 do 25 lutego w ramach programu „Ferie z WOT”.
Napisz komentarz
Komentarze