Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 23:28
Reklama
Reklama

Jak Gdańsk upamiętni piątą rocznice śmierci Pawła Adamowicza?

Msza św. w Bazylice Mariackiej, promocja książki, a także koncerty carillonowe i widowisko słowno-muzyczne - tak Gdańsk upamiętni piątą rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Obchody rozpoczną się 12 stycznia.
Jak Gdańsk upamiętni piątą rocznice śmierci Pawła Adamowicza?
Jak Gdańsk upamiętni piątą rocznice śmierci Pawła Adamowicza?

W piątek w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca wydarzenia upamiętniające 5. rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

„Za dwa tygodnie minie pięć lat od tragicznych wydarzeń, które miały miejsce podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym w Gdańsku, których skutkiem była śmierć prezydenta Pawła Adamowicza. Dlatego jak co roku, ale w tym roku szczególnie, zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą wspomnieć pana prezydenta, upamiętnić go, do bycia razem” – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Wdowa po prezydencie Gdańska, europosłanka Magdalena Adamowicz podkreśliła, że śmierć jej męża była wielkim dramatem dla rodziny, Gdańszczan i wielu Polaków.

„W sercach niektórych ludzi, oprócz żalu i smutku, narodziła się myśl, aby stworzyć coś innego, coś więcej. Aby ta tragedia nie była zapamiętana tylko jako dramat i smutek, ale aby przekuć ją w coś dobrego. Promować dobre praktyki, promować dobro, a także postawy, które sprawią, że w przyszłości ta mowa nienawiści nie będzie zbierać takich żniw i plonów” – powiedziała.

Obchody rozpoczną się w piątek, 12 stycznia. Na godz. 12 w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza w Gdańsku zaplanowano „Dzień Patrona”. W trakcie wydarzenia odbędzie się debata pt. "Nowoczesna szkoła w nowoczesnym mieście". o godz. 18 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku rozpocznie się promocja książki Antoniego Pawlaka pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel”.

W sobotę, 13 stycznia o godz. 16 w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odbędzie się ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza. Jej ustanowienie jest wspólną inicjatywą Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN), Europejskiego Komitetu Regionów oraz Miasta Gdańsk. O godz. 19 nastąpi złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej na placu pomiędzy Katownią a Złotą Bramą. Na godz. 19.30 w bazylice Mariackiej w Gdańsku zaplanowano modlitwę międzywyznaniową, a o godz. 20, również w bazylice Mariackiej, rozpocznie się widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców, takich jak Bovska, Ewelina Flinta, czy Marek Piekarczyk.

W niedzielę, 14 stycznia o godz. 12 w bazylice Mariackiej w Gdańsku odprawiona zostanie msza święta w intencji Pawła Adamowicza, a o godz. 17 w ogrodzie zimowym ECS rozpocznie się wydarzenie pt. „Wieczór dla przyjaciela”.

„W 2019 roku w Europejskim Centrum Solidarności prawie 60 tys. gdańszczan, Pomorzan, Polaków i migrantów żegnało pana prezydenta Pawła Adamowicza. Jedni w absolutnej ciszy, inni oddawali się refleksji, próbowali się nią podzielić. Byliśmy świadkami wielu akcji społecznych. Ktoś przyniósł ciepłej kawy gorącej herbaty, ktoś inny przywiózł kanapki. Służby miejskie postawiły autobusy, żeby ci, którzy stali kilkanaście godzin, mogli się ogrzać. To była nieprawdopodobna noc i dzień. To było nieprawdopodobne pożegnanie. Ale była to też ogromna refleksja nad tym, czy ten styczeń 2019 roku nas zmieni, czy deklaracje, które sobie wtedy składaliśmy, jedni publicznie, inni w zaciszu domowym, jeszcze inni bardzo intymnie, zmieniły coś w nas samych i w społeczeństwie. Tegoroczny Wieczór dla przyjaciela będzie właśnie o tym - mówiła zastępczyni dyrektora ECS Magdalena Mistat.

Zaplanowano też dwa okolicznościowe koncerty carillonowe w wykonaniu carillonistki miejskiej Moniki Kaźmierczak oraz Pawła Hulisza z Tubicinatores Gedanenses. Pierwszy zostanie zaprezentowany w piątek, 12 stycznia z wieży kościoła św. Katarzyny, a drugi dzień później z wieży Ratusza Głównego Miasta.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz 13 stycznia 2019 r. został ciężko raniony nożem przez Stefana Wilmonta (sąd zdecydował o ujawnieniu danych i wizerunku m.in. z uwagi na publiczny charakter zbrodni i zainteresowanie opinii publicznej sprawą. Ujawnienia swoich danych domagał się też sam Stefan Wilmont - PAP) podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie zmarł następnego dnia. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w bazylice Mariackiej. Urna z jego prochami spoczęła w kaplicy św. Marcina.

Adamowicz był prezydentem miasta od 1998 r., a w latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Miał 53 lata.(PAP)

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ maak/

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama