Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 03:18
Reklama
Reklama

Lekcja historii na Placu Zamkowym: wprowadzenie stanu wojennego

13 grudnia 1981 w Polsce wprowadzono stan wojenny. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów po raz kolejny przygotowało na Placu Zamkowym w Kielcach lekcje historii dla kieleckich szkół.

42 lata temu, 13 grudnia 1981 r., w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Działacze NSZZ „Solidarność” z Lechem Wałęsą na czele zostali internowani, zawieszone zostały prawa i swobody obywatelskie. Wprowadzenie stanu wojennego miało na celu zdławienie opozycji demokratycznej i obronę komunistycznego reżimu. Na dziedzińcu Placu Zamkowego kolejny raz rozpalono koksowniki, podobnie jak w mroźną zimę 42 lat temu. Rekonstrukcję wydarzeń z czasu stanu wojennego przygotowali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Podopieczni z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach pod kierunkiem historyka Zbigniewa Kowalskiego wcielili się w role ludzi tamtych czasów.

Do udziału w lekcji historii z czasów stanu wojennego zaproszone zostały kieleckie szkoły ponadpodstawowe. Dwu godzinne namacalne spotkanie z historią. Dla młodzieży przygotowano następujący plan zajęć. Najpierw rekonstrukcja wydarzeń minionych lat, warsztaty teoretyczne, a na sam koniec film fabularny - krótkometrażowy pt. Zomoza w reżyserii Konrada Łęckiego.

Stan wojenny zastał wielu Polaków w niedzielny poranek w drodze do domów z pracy, w czasie przygotowywania śniadania czy szykowania się do kościoła. Widok czołgów i setek wojskowych na ulicach polskich miast, kontrole drogowe, pogłoski o aresztowaniach – to wszystko napawało ludzi przerażeniem. Los był niepewny, a informacje bardzo skąpe.

W ten sposób organizatorzy chcieli przypomnieć młodemu pokoleniu o stanie wojennym oraz pokazać jaka panowała wówczas atmosfera na ulicach w momencie pacyfikowania demonstrantów. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a 22 lipca 1983 roku odwołany. Jak wskazuje wielu historyków i badaczy tego okresu, był to zamach stanu przeprowadzony w celu ujarzmienia narodu polskiego. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć. W 2002 r. 13 grudnia został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama