Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 13:22
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Lekcja historii na Placu Zamkowym: wprowadzenie stanu wojennego

13 grudnia 1981 w Polsce wprowadzono stan wojenny. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów po raz kolejny przygotowało na Placu Zamkowym w Kielcach lekcje historii dla kieleckich szkół.

42 lata temu, 13 grudnia 1981 r., w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Działacze NSZZ „Solidarność” z Lechem Wałęsą na czele zostali internowani, zawieszone zostały prawa i swobody obywatelskie. Wprowadzenie stanu wojennego miało na celu zdławienie opozycji demokratycznej i obronę komunistycznego reżimu. Na dziedzińcu Placu Zamkowego kolejny raz rozpalono koksowniki, podobnie jak w mroźną zimę 42 lat temu. Rekonstrukcję wydarzeń z czasu stanu wojennego przygotowali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Podopieczni z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach pod kierunkiem historyka Zbigniewa Kowalskiego wcielili się w role ludzi tamtych czasów.

Do udziału w lekcji historii z czasów stanu wojennego zaproszone zostały kieleckie szkoły ponadpodstawowe. Dwu godzinne namacalne spotkanie z historią. Dla młodzieży przygotowano następujący plan zajęć. Najpierw rekonstrukcja wydarzeń minionych lat, warsztaty teoretyczne, a na sam koniec film fabularny - krótkometrażowy pt. Zomoza w reżyserii Konrada Łęckiego.

Stan wojenny zastał wielu Polaków w niedzielny poranek w drodze do domów z pracy, w czasie przygotowywania śniadania czy szykowania się do kościoła. Widok czołgów i setek wojskowych na ulicach polskich miast, kontrole drogowe, pogłoski o aresztowaniach – to wszystko napawało ludzi przerażeniem. Los był niepewny, a informacje bardzo skąpe.

W ten sposób organizatorzy chcieli przypomnieć młodemu pokoleniu o stanie wojennym oraz pokazać jaka panowała wówczas atmosfera na ulicach w momencie pacyfikowania demonstrantów. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a 22 lipca 1983 roku odwołany. Jak wskazuje wielu historyków i badaczy tego okresu, był to zamach stanu przeprowadzony w celu ujarzmienia narodu polskiego. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć. W 2002 r. 13 grudnia został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
News will be here
Reklama