Mieszkańcy Kielc tęsknią za dawnym widokiem Rynku, na którym rosło wiele drzew, za legendarną fontanną w środku terenu. „Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc” przewiduje odbetonowanie rynku, nasadzenie nowych drzew na wschodniej pierzei. Fundamenty ratusza mają się zazielenić, zostanie zaaranżowana przestrzeń na nową roślinność w centrum miasta. Co jeszcze się zmieni?
Pojawią się elementy małej architektury: ławki, siedziska, kosze, tablice informacyjne i inne komplety miejskich mebli. Pod nowe 9 drzew zostanie opracowany podziemny system nawadniania.
W ramach inwestycji zielonej rewitalizacji jest również modernizacja budynku dawnej synagogi oraz teren przez budynkiem, czyli zagospodarowanie pasa zieleni pomiędzy aleją IX Wieków jako przestrzeni wprowadzającej do budynku. Samo archiwum ma przeistoczyć się w centrum dialogu i pojednania.
Zagospodarowanie pasa zieleni pomiędzy ruchliwymi ulicami ma swoich zwolenników jaki i przeciwników. Zapytaliśmy mieszkanki Kielc czy zmiana terenu przed dawną synagogą zapewni komfortowe i bezpieczne miejsce dla spacerowiczów?
Założeniem inwestycji jest odgrodzenie od hałasu ulicznego i intensywnego ruchu stąd nazwa Wyspa Zrozumienia. Miasto Kielce pozyskało wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Realizacja inwestycji Zielona rewitalizacja Kielc ma zakończyć się wiosną 2024.
Napisz komentarz
Komentarze