Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 23:34
Reklama
Reklama

Praca zmianowa może upośledzać pamięć i funkcje poznawcze

Osoby pracujące w rotacyjnym systemie zmianowym lub na nocnej zmianie mają wyższy wskaźnik zaburzeń poznawczych i gorszą pamięć w wieku średnim lub starszym – wynika z analizy opublikowanej przez pismo „PLOS ONE”.
Praca zmianowa może upośledzać pamięć i funkcje poznawcze
Praca zmianowa może upośledzać pamięć i funkcje poznawcze

Poprzednie badania wykazały, że praca zmianowa (poza tradycyjnymi godzinami pracy od 9:00 do 17:00), ma znaczący wpływ na zdrowie.

Nową analizę (https://doi.org/10.1371/journal.pone.0289718) przeprowadziła dr Durdana Khan z York University w Kanadzie na podstawie danych dotyczących 47 811 dorosłych osób biorący udział w CLSA, kanadyjskim badaniu podłużnym dotyczącym starzenia się (badanie podłużne obejmuje tę samą grupę uczestników badanych wielokrotnie w ciągu dłuższego czasu). Uwzględniono informacje dotyczące zatrudnienia i harmonogramu pracy wraz z wynikami testów funkcji poznawczych.

Ogółem jedna na pięć osób (21 proc.) przyznała, że w ciągu swojej kariery zawodowej była narażona na pracę zmianową. W porównaniu z tymi, którzy deklarowali pracę wyłącznie w dzień, większy odsetek zaburzeń poznawczych stwierdzono wśród uczestników, którzy zgłosili, że byli narażeni na pracę na nocną zmianę w swojej obecnej pracy lub podczas najdłuższego okresu pracy. W szczególności praca w nocy związana była z upośledzeniem pamięci, a rotacyjna praca zmianowa wiązała się z upośledzeniem funkcji wykonawczych.

Autorzy doszli do wniosku, że zaburzenie rytmu dobowego spowodowane pracą zmianową może mieć negatywny wpływ na funkcje poznawcze u osób dorosłych w średnim i starszym wieku, co wymaga dalszych badań.

"Wyniki badania sugerują potencjalny związek między narażeniem na pracę zmianową a upośledzeniem funkcji poznawczych. – wskazują badacze - Spekulujemy, że zakłócające bodźce okołodobowe mogą odgrywać rolę w neurodegeneracji, przyczyniając się do upośledzenia funkcji poznawczych; jednak potrzebne są dodatkowe badania, aby potwierdzić związek między pracą zmianową i upośledzeniem funkcji poznawczych, a także wszelkie ścieżki fizjologiczne leżące u podstaw mechanizmu”.

(PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama