Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 09:39
Reklama
Reklama

Senat przyjął poprawki do ustawy o laptopach dla uczniów i bonach dla nauczycieli

Senat przyjął poprawki do ustawy o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Celem ustawy jest wyposażenie uczniów klas IV publicznych i niepublicznych szkół podstawowych w laptopy oraz nauczycieli w bony na zakup sprzętu.
Senat przyjął poprawki do ustawy o laptopach dla uczniów i bonach dla nauczycieli
Senat przyjął poprawki do ustawy o laptopach dla uczniów i bonach dla nauczycieli

Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 94 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu. Ustawa teraz trafi z powrotem do Sejmu.

Większość poprawek wniesionych przez Senat ma charakter doprecyzowujący lub redakcyjny.

Wśród poprawek o charakterze merytorycznym są te, zakładające m.in. rozszerzenie grupy nauczycieli uprawnionych do bonów na zakup laptopa o nauczycieli przedszkoli oraz przesunięcie terminu 4 września na 30 września, jako daty, kiedy nauczyciel musi być zatrudniony, by mieć prawo do otrzymania bonu.

Zgodnie z ustawą, co roku – począwszy od roku szkolnego 2023/2024 – kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych otrzymają bezpłatnie laptopy. Dotyczy to także uczniów publicznych i niepublicznych szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne, uczących się w klasach odpowiadających klasie IV szkoły podstawowej.

Laptopy będą kupowane centralnie na podstawie informacji o liczbie uczniów w danym roczniku. Sprzęt trafi do organów prowadzących szkoły i będzie przekazywany uczniom. Laptop będzie własnością rodziców ucznia.

W ustawie zapisano też, że nauczyciele otrzymają bon o wartości 2500 zł z przeznaczeniem na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Chodzi – jak zapisano w ustawie – o nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych pozostających w stosunku pracy na dzień 4 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Minister właściwy do spraw informatyzacji "ma określić w drodze rozporządzenia, grupy nauczycieli z publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uprawnionych do otrzymania wsparcia oraz ich kolejność mając na uwadze typ szkoły i wykładany przez nauczyciela przedmiot, a także sytuację społeczno-gospodarczą i stan finansów publicznych".

W trakcie prac nad projektem ustawy w Sejmie wiceminister cyfryzacji Paweł Lewandowski powiedział, że domyślnie wsparciem mają być objęci nauczyciele szkół publicznych, ale mogą fakultatywne być nim objęci także nauczyciele szkół niepublicznych, a także inni pracownicy oświaty.

Laptopy przekazane uczniom i kupione przez nauczycieli za pomocą bonu i same bony nie będą podlegały egzekucji komorniczej ani opodatkowaniu. Nie będzie ich można zbyć przez 5 lat.

W ustawie znalazły się też zapisy nowelizujące ustawę o Akademii Kopernikańskiej. Zgodnie z nimi, nadzór nad nią sprawować będzie nie premier, tylko minister edukacji i nauki.

(PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama