Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 września 2024 11:24
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

"Cnoty niewieście" w Muzeum im. Przypkowskich

27 maja o godz. 18:00 w Małej Galerii  Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie odbędzie się wernisaż wystawy Magdaleny Leśniak "Cnoty niewieście". Wystawa potrwa do 30 lipca.
"Cnoty niewieście" w Muzeum im. Przypkowskich
"Cnoty niewieście" w Muzeum im. Przypkowskich

Wystawa prezentuje nowy cykl kieleckiej artystki, który będzie prezentowany po raz pierwszy właśnie Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie.

Najnowszy cykl Magdaleny Leśniak Cnoty niewieście, to obrazy i hafty odnoszące się do stereotypowych ról i zadań, których w powszechnej świadomości oczekuje się od kobiet, i to jak podkreśla artystka często już od najmłodszych lat. Macierzyństwo, zawężony wachlarz zainteresowań do typowo „kobiecych”, oczekiwanie na „księcia z bajki”, przesadne dbanie o urodę... Z jednej strony pokazuję, że odnalazłam się w niektórych ze stereotypowych ról (macierzyństwo, kobiece hobby – haftowanie), z drugiej strony krytykuję lansowany przez popkulturę wzór kobiety.

Takie „wzory” znajdują odbicie w cyklu Serca , powstałym na podstawie kolaży, wyklejonych z motywów znalezionych przez artystkę w kolorowankach i magazynach córki – Hani. Posługując się strategią w nich odnajdywaną  – epatowaniem kiczem i motywami typowo „dziewczęcymi” – Magdalena Leśniak obnaża ich mechanizm i świadomie przytłacza odbiorcę. Całość kipi od księżniczek, jednorożców, kwiatów, błyskotek i brokatu.

Nieco inny, lecz pokrewny temat podejmowany przez Magdalenę Leśniak to doświadczenia własnego macierzyństwa, które zaowocowało cyklem Córka malarki, inspirowanym rysunkami kilkuletniej dziewczynki: zachwyciła mnie nieskrępowana wyobraźnia córki, śmiałość używania koloru i łączenia barw. Zauważyłam jej prace, dokonałam selekcji i zaadaptowałam jej rysunki w swoich haftach. (…) Sam akt haftowania kojarzy się z typowo kobiecym zajęciem, a to właśnie to medium stało się moim ulubionym środkiem wyrazu.

Źródło: Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama