Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 września 2024 17:32
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

„Młoda Żniwiarka” dostępna w Jędrzejowie

Do końca października w Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie można zobaczyć "Damę z Olsztyna" - piękny obraz ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
„Młoda Żniwiarka” dostępna w Jędrzejowie
„Młoda Żniwiarka” dostępna w Jędrzejowie

"Portret młodej kobiety jako żniwiarki", autorstwa nieznanego malarza z Prus Wschodnich, datowany na IV ćw. XVIII w. jest niezwykle urzekający. Elegancka dama w sukni z gorsetem i rozłożystym kapeluszu, zdobionym polnymi kwiatami, z sierpem w dłoni i snopem zboża pod pachą jest alegorią lata. Dotychczas obraz był pokazany tylko na trzech wystawach czasowych i w swoich dziejach nigdy nie opuścił obszaru dawnych Prus Wschodnich - aż do dziś. Obraz zawisł w tzw. Apartamencie - to ekspozycja stała wnętrz stylizowanych na apartamenty pałacowe, z wyposażeniem z XVI-XIX w. Na tym tle obraz wygląda tak, jakby został stworzony specjalnie dla tego wnętrza. Obraz będzie jedną ze specjalnych atrakcji podczas tegorocznej Nocy Muzeów (13.V).

- Przyczyny tej prezentacji są dość złożone. Do końca roku wypożyczamy do Muzeum Czartoryskich w Puławach jeden z naszych najciekawszych artefaktów: szafę rokokową, zmontowaną z fragmentów boazerii (ok. 1737), pochodzącej ze "Złotego Pokoju" w pałacu Czartoryskich w Puławach. Powstał więc problem wypełnienia luki po szafie, która jest znacznych rozmiarów. Niestety, Muzeum Czartoryskich nie ma nic do zaoferowania w zamian.- informuje Jan Przypkowski, dyrektor Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie i dodaje:

-Jednocześnie wypożyczyliśmy do końca października kilka naszych zegarów słonecznych do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, gdzie są aktualnie pokazywane na wystawie czasowej "Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika" . MWiM ma w swoich zbiorach dużo obrazów i nie wszystkie ma możliwość pokazywać naraz. Poprosiliśmy więc o wytypowanie kilku obrazów do wyboru, wg kryteriów: obraz odpowiednich rozmiarów, pasujący do naszych wnętrz, XVI-XIX w., treścią lub/i historią związany z regionem Olsztyna, aby stanowił u nas wizytówkę MWiM. Dostaliśmy kilka propozycji, z których "Żniwiarka" podobała się najbardziej – kończy dyrektor Przypkowski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama