Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 września 2024 22:38
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Kieleckie Centrum Kultury zaprasza (sprawdź najnowsze wydarzenia)

Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na najbliższe wydarzenia.
Kieleckie Centrum Kultury zaprasza (sprawdź najnowsze wydarzenia)
Kieleckie Centrum Kultury zaprasza (sprawdź najnowsze wydarzenia)

W środę, 1 marca zagramy ponownie spektakl „Ciotka Wieża" o godz. 9:00, 11:00 i 19:00. Kolejne pokazy odbędą się także:

- 02 III 2023 - 09:00,

- 02 III 2023 - 11:00,

- 26 IV 2023 - 19:00,

- 17 V 2023 - 19:00.

 

Z kolei w piątek (03.03.) odbędzie się wernisaż wystawy PROOF Tomasz Gudzowaty. Wydarzenie zaplanowano o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej „Winda".

PROOF - Tomasz Gudzowaty

Wystawa, pod enigmatycznym tytułem „Proof”, może zaskoczyć miłośników fotografii, przyzwyczajonych widzieć w Tomaszu Gudzowatym wybitnego przedstawiciela nurtu reportażu artystycznego, którego znakiem rozpoznawczym stały się czarno-białe kadry o przemyślanej kompozycji oraz subtelnej grze świateł i cieni. Tym razem artysta zaprasza do archiwum i odsłania kulisy swojego warsztatu, ryzykując konfrontację publiczności z fotografią „brudną”, a właściwie produktem ubocznym i przejściowym, właściwego procesu Polaroid Type 55, na końcu którego znajduje się perfekcyjne zdjęcie. Chodzi mianowicie o natychmiastowe odbitki pozytywowe, naświetlane jednocześnie z negatywem i bezpośrednio wykorzystywane na planie zdjęciowym do szybkiej kontroli ujęcia. Zazwyczaj w chwilę potem stają one „odpadem produkcyjnym”, do wyrzucenia, bądź – w najlepszym razie – wykorzystania w charakterze etykiety na pudełkach z naświetlonymi filmami. Słowo proof oznacza właśnie taką odbitkę próbną, ale również dowód – materialny ślad zdarzenia. W przeciwieństwie do archiwalnych odbitek srebrowych jest to dowód wielce nietrwały. Kontury i plamy zacierają się, zmieniają kolor i blakną. Jedynym sposobem zatrzymania obrazów jest ich przeniesienie na inne medium. Jednakże…. Po co ktoś zadawałby sobie taki trud? Odpowiedź jest prosta: na owe odbitki można spojrzeć jak na artefakty o własnej wartości estetycznej. Tomasz Gudzowaty wraz ze swoim wydawcą i kuratorem, Gerhardem Steidlem wykorzystali kolekcję zachowanych proofów, tworząc wystawę i towarzyszący jej album. Referencja staje się obiektem, dziełem sztuki, budzącym refleksję nad niszczącym działaniem czasu i fotografią, która jest walką z czasem.
Kuratorem wystawy jest Tomasz Lewandowski. Ekspozycją wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej Winda Kieleckiego Centrum Kultury przygotował Artur Wijata we współpracy z

Agencją Zegart.

Tomasz Gudzowaty (ur. 1971, Warszawa) jest dokumentalistą i portrecistą, znanym z osiągnięć na polu fotografii przyrodniczej, sportowej i społecznej. Jego prace były publikowane w licznych magazynach i gazetach, takich jak The Guardian, National Geographic, British Journal of Photography, L’Equipe i Vogue Italia. W 2016 roku Gudzowaty opublikował w wydawnictwie Steidl książki Beyond the Body i Closer. Wystawiał, m.in. w: Muzeum Fotografii w Bydgoszczy (2014), Muzeum Olimpijskim w Lozannie (2014), Kontrast Gallery w Sztokholmie, (2011), podczas festiwalu Les Rencontres d‘Arles we Francji (2009); w Fundacji Gulbenkiana w Lizbonie (2007), La Maison de la Photographie Nord-Pas-de-Calais w Lille (2006) oraz w siedzibie głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku (2005). Jest laureatem wielu nagród, w tym World Press Photo, Pictures of the Year International i Taylor Wessing Photographic Portrait Prize, przyznawanej przez National Portrait Gallery w Londynie.

Może być zdjęciem przedstawiającym ‎3 osoby i ‎tekst „‎WINDA CONTE MPORA خ KIELECKIE Kielce KULTURY STOLI AGEN KANDYO TOMASZ GUDZOWATY PROOF WERNISAŻ/ VERNISSAGE: 3.03.2023, 03. 2023, 18.00 www.ga ler da.pl‎”‎‎

„Ciotka Wieża"

Wyniosła, ambitna, wiecznie niezadowolona z życia i samotna. Jadwiga Trzcińska, kielecka malarka, artystka i krytyczka sztuki była postacią barwną i mocno wyróżniającą się w naszej społeczności. Jej losy przeniesiono na scenę. Monodram „Ciotka Wieża”, po bardzo ciepłym przyjęciu wraca na scenę Kieleckiego Centrum Kultury.

Losy artystki zamieniła w scenariusz Elżbieta Chowaniec, spektakl wyreżyserowała Judyta Berłowska. W roli Jadwigi Trzcińskiej zobaczymy aktorkę teatru „Kubuś” Ewę Lubacz. Godzinny monodram to nie tylko opowieść o malarce, ale także, a może przede wszystkim o ludziach, którzy nie do końca akceptowali jej odmienność.

- Zapraszamy tych, którzy już „Ciotkę Wieżę” widzieli i tych, którzy nie zdążyli jej obejrzeć w listopadzie. Nasz monodram został zakwalifikowany do konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowany corocznie przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego. Cieszymy się, bo to pierwsza od lat w pełni profesjonalna produkcja teatralna w Kieleckim Centrum Kultury - zachęca p.o. dyrektora KCK Augustyna Nowacka.

Obsada
Występuje: Ewa Lubacz
Scenariusz: Elżbieta Chowaniec
Reżyseria: Judyta Berłowska
Muzyka: Wojciech Lipiński
Scenografia: Michał Lach
Projekcje: Grzegorz Kaczmarczyk
Projekt plakatu: Mateusz Stradomski
Koordynacja: Agnieszka Kozłowska-Piasta

Partner projektu: Muzeum Historii Kielc

Kiedy gramy?
1 marca – godz. 9:00, 11:00 i 19:00
2 marca – godz. 9:00 i 11:00
26 kwietnia – godz. 19:00
17 maja – godz. 19:00

Konkurs
Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Wiesław Kowalski, Magdalena Rewerenda, Agata Tomasiewicz

Dofinansowanie
Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wkład własny: Urząd Miasta Kielce


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama