Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 września 2024 09:28
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Samodzielni księgowi, lekarze, pielęgniarki. Gdzie szukać pracy w 2023?

Najnowszy, ósmy już raport z badania „Barometr zawodów”, daje obraz aktualnego popytu na pracowników na świętokrzyskim rynku pracy. Barometr obejmu-je łącznie 164 profesje dzieląc je na 3 grupy: zawody deficytowe, zrównoważone oraz nadwyżkowe.
Samodzielni księgowi, lekarze, pielęgniarki. Gdzie szukać pracy w 2023?
Samodzielni księgowi, lekarze, pielęgniarki. Gdzie szukać pracy w 2023?

Najbardziej poszukiwani w świętokrzyskim są obecnie pracownicy w branży budowlanej, medyczno – opiekuńczej, metalowej, transportowo – magazynowej, a także m.in. edukacyjnej, elektromechanicznej oraz finansowej. To m.in. samodzielni księgowi, lekarze, pielęgniarki, opiekunowie osób starszych i niepełno-sprawnych, nauczyciele przedmiotów zawodowych, kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych, mechanicy, spawacze, ślusarze, operatorzy obrabiarek, elektrycy i elektromechanicy oraz szereg pracowników o różnych specjalizacjach w budownictwie oraz tzw. „wykończeniówce”. Do zawodów deficytowych w 2023 roku dołączyli również nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, w tym nauczyciele języków obcych i lektorzy. To ważna informacja dla osób podejmujących decyzję o wyborze zawodu - w tych obszarach są największe szanse znalezienia stabilnego zatrudnienia na dogodnych warunkach finansowych.

Jedynym zawodem nadwyżkowym są obecnie ekonomiści. Dotyczy to w szczególności osób nieposiadających konkretnej specjalizacji, umożliwiającej podjęcie zatrudnienia w zawodzie. Warto zaznaczyć, że w ubiegłorocznej edycji „Barometru” w grupie zawodów nadwyżkowych znajdowało się aż 5 profesji (pedagodzy, pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej, specjaliści ds. administracji oraz technologii żywności).

Wśród zawodów dominują natomiast tzw. zawody zrównoważone, w których zapotrzebowanie na pracowników jest zbliżone do liczby chętnych do podjęcia pracy. Taka sytuacja występuje w przypadku 137 profesji. Świadczy to w dużej mierze o stabilnej sytuacji na regionalnym rynku pracy i optymalnych relacjach pomiędzy systemem kształcenia i potrzebami go-spodarki.

Szczegółowe wyniki badania, z podziałem na powiaty dostępne są na stronie internetowej https://barometrzawodow.pl/.

Źr. Zespół ds. Promocji i Komunikacji Społecznej, Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama