- Dbałość o pomniki powinna trwać ponad podziałami, przecież wolność o którą walczyli wypisani na memoriałach dotyczy nas wszystkich bez wyjątku. Wystarczy przeszlifować tablice, litery, by odzyskały swój blask i treść, obłożyć monument nowym tynkiem ozdobnym czy wyczyścić piaskowiec, zadbać o otoczenie. To tak niewiele, a zarazem bardzo dużo, by znowu pokazać, że jest w nas pamięć i jak mówią harcerze "czuwamy". W ramach rewitalizacji dbamy o to, by przywrócić blask i rangę wielu miejscom w mieście. Pora zadbać, aby degradacja nie spotkała pomników. Pomnik ma budzić szacunek, tak jak szacunek budzą w nas kombatanci i bohaterowie - podkreśla burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek na stronie Urzędu Gminy Włoszczowa.
Samorząd podejmie współpracę z harcerzami i kombatantami, aby pozyskać fundusze na renowację monumentów.
Pomnik harcerzy przy ul. Wiśniowej stanął we wrześniu 1986 roku, w 70 rocznicę powstania ZHP na ziemi włoszczowskiej. Granitowa tablica głosi dedykację: "W hołdzie poległym harcerzom za wolność Ojczyzny w okresie okupacji hitlerowskiej". Druga tablica z nazwiskami pięciu poległych harcerzy została zamontowana we wrześniu 1997 roku.
U zbiegu ulic 1 Maja, Wiśniowej i Partyzantów, na skwerze mjr. M. Tarchalskiego (teren jest własnością powiatu) w 1993 roku kombatanci uczcili żołnierzy Ak i BCH poległych na ziemi włoszczowskiej w czasie II wojny światowej. Autorami projektu byli Sławomir Gądek z Kielc i Ryszard Marcinkowski z Włoszczowy.
źródło: wloszczowa.pl
autor: Ewa Błońska
Napisz komentarz
Komentarze