Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 września 2024 14:27
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Archeologiczne wykopaliska w Pińczowie

Dwa groby z wczesnej epoki brązu odnaleźli archeolodzy, którzy od września prowadzili badania na terenie budowy obwodnicy Pińczowa.

Wykopalisko pochodzi sprzed około 4 tysięcy lat.

Podczas trwających blisko trzy miesiące wykopalisk, studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, pod kierownictwem Dariusza Grenia – pracownika Muzeum Regionalnego w Pińczowie oraz Mateusza Okońskiego – archeologa z małopolski, przebadali obszar o wielkości około 100 arów. Skatalogowano 214 obiektów archeologicznych.


Odkryto fragment „długiego domu” z epoki neolitu, kilkanaście jam trapezowych, dwa domostwa z okresu wpływów rzymskich (5×4,9m oraz 3×3,5m), piec kotlinkowy, tzw. dymarka tak samo z okresu wpływów rzymskich, średniowieczny grot strzały, nóż żelazny również z okresu wpływów rzymskich oraz kilkaset fragmentów ceramiki od neolitu po pełne średniowiecze.

Na podstawie znalezionych na tym terenie zabytków można przypuszczać, że mieszkańcy tych terenów trudnili się rolnictwem, wyrabianiem naczyń oraz polowaniem, jednak szczegółowo określi to biegły antropolog.

Groby pochodzą z kultury mierzanowickiej. W jednym z nich pochowany został prawdopodobnie mężczyzna.

Razem ze szczątkami odnaleziono 5 naczyń glinianych, 2 niemal całe, 3 roztłuczone oraz 5 grocików strzał.

Zebrany materiał musi po wyschnięciu zostać oczyszczony i skatalogowany. Muzeum Regionalne w Pińczowie starała się o włączenie znalezisk w swoje zbiory.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama