Rusza przebudowa oczyszczalni ścieków w Pińczowie. W ubiegłym tygodniu podpisana została umowa pomiędzy Wodociągami Pińczowskimi, a firmą Instal z Warszawy, na realizację tego projektu. Długo wyczekiwana inwestycja jest istotna dla gminy, która wesprze przebudowę i przeznaczy na jej cel 4 mln zł.
- Rada miasta podjęła decyzję o dofinansowaniu tej inwestycji, ponieważ spółka Wodociągi Pińczowskie realizuje tą inwestycję w ramach programu Unii Europejskiej, ale my na udział własny przekazujemy środki z gminy Pińczów. - informuje Włodzimierz Badurak, Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów
Początki oczyszczalni sięgają lat 70. Ostatni remont przeprowadzono tam 21 lat temu, dlatego modernizacja jest konieczna.
Wartość inwestycji to ok. 24 mln, z czego ponad 13 to dofinansowanie ze środków unijnych. Realizacja projektu będzie współfinansowana także przez Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.
- Modernizacja wodociągów jest możliwa dzięki podpisaniu umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska. Na dofinansowanie tego projektu uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 13 mln 400 tys. zł - mówi Andrzej Głogowiec, Prezes Wodociągów Pińczowskich
Zakres rozbudowy i przebudowy będzie obejmował m.in. budowę dwóch kompletów krat, które będą odprowadzały skrawki od ścieków, oraz dwa komplety piaskowników. Ponadto rozbiórce zostanie poddany m.in. nieczynny budynek transformatora. Zostaną także wyremontowane liczne wadliwe obiekty.
- Takim istotnym elementem modernizacji będzie wybudowanie nowej części mechanicznego oczyszczania ścieków. W tym miejscu powstanie nowy budynek stacji krat i piaskownic, co w znacznym stopniu poprawi proces oczyszczania ścieków w dalszej części technologii oczyszczania w naszym obiekcie. - przekonuje Jadwiga Stelmaszyńska, Kierownik Oczyszczalni Ścieków w Pińczowie
Oczyszczalnia ścieków w Pińczowie mieści się w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Mieszkańcy nierzadko skarżyli się na nieprzyjemne zapachy z oczyszczalni, dlatego jednym z głównych elementów modernizacji będzie hermetyzacja obiektów, przykrycie kluczowych miejsc, gdzie występują środki odorogenne. Gazy będą przepuszczane przez biofiltry. Uwolnione opary, do środowiska będą trafiały oczyszczone i nie będą powodować nieprzyjemnych zapachów. Prace remontowe potrwają dwa lata.
Napisz komentarz
Komentarze