Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 20:39
Reklama
Reklama

Lekcje o życiu Ireny Sendlerowej w bibliotece w Pińczowie

Rok 2018 to rok Ireny Sendlerowej. O jej życiu i bohaterstwie, dzięki lekcjom które organizuje Biblioteka w Pińczowie, dowiadują się już sześciolatki. Cykl ośmiu zajęć o historii kobiety która uratowała ok. 2500 żydowskich dzieci rozpoczął się w poniedziałek.

Historia choćby najtrudniejsza powinna być zaszczepiana już od najmłodszych lat. To założenie zaowocowało cyklem zajęć dla dzieci o życiu i bohaterstwie Ireny Sendlerowej w bibliotece w Pińczowie.

Pierwsza lekcja w tym temacie odbyła się w poniedziałek w tamtejszej Szkole Podstawowej Nr 2.

Chodzi nam o to aby przybliżyć dzieciom sylwetkę działaczki społecznej Ireny Sendlerowej. Ponieważ były to dzieci z „zerówki” czytaliśmy książkę Renaty Piątkowskiej pt. "Wszystkie moje mamy", opowiadającej w przystępny sposób o wojennej działalności Ireny Sendlerowej - mówi Jolanta Opoka – dyrektorka Biblioteki w Pińczowie.

W czasie II wojny światowej Irena Sendlerowa i współtworzona przez nią sieć ludzi podjęła próbę uratowania ok. 2500 żydowskich dzieci. Aresztowana przez Gestapo i uwolniona przez organizację „Żegota”. W czasie powstania warszawskiego była sanitariuszką w jednym z punktów na Mokotowie. Jej kandydatura została dwukrotnie zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Rok 2018 to rok Ireny Sendlerowej i czas na wzmożone działania instytucji edukacyjnych, które mogą upamiętnić bohaterską postać kobiety.
W Pińczowie podczas zajęć z najmłodszymi, bibliotekarki zwracają uwagę na znaczenie słów wolność, niepodległość, pokój i ojczyzna.

Kolejna lekcja biblioteczna o życiu Ireny Sendlerowej odbędzie się z grupą piątoklasistów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama