Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 września 2024 01:28
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Szykują się zmiany w pracy nauczycieli

Od 1stycznia 2018 roku zmienia się ustawa o finansowaniu zadań oświatowych. Zmiany nastąpią również w ustawie o Karcie Nauczyciela. Wydaje się, że samorządy terytorialne mają przed sobą spore wyzwanie, by sfinansować zachodzące zmiany,  bo już dzisiaj oświata stanowi w wielu powiatach czy gminach województwa świętokrzyskiego, najwyższą pozycję w budżecie.

Specjaliści nie mają wątpliwość. Sam fakt, że jakiekolwiek zmiany zaszły w Karcie Nauczyciela jest już dużym zaskoczeniem mówi ekspert Biura Związku Powiatów Polskich Katarzyna Liszka – Michałka i dodaje:

 - Te zmiany są różne i różny mają wpływ na to jak będą funkcjonowały samorządy terytorialne.

Jedną z najważniejszych zmian, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku będzie limit pensum nauczycieli specjalistów.

 - To pensum nie będzie mogło przekraczać limitu 22 godzin na tydzień – wyjaśniła Katarzyna Liszka – Michałka.  

Zmiany, które mają zajść powinny się zbilansować, ale włodarze powiatów świętokrzyskich mieli wiele wątpliwości co do finansowania tych zmian. Wiadomo, że w planowanych budżetach na 2018 roku pozycja oświata stanowi największe obciążenie.

W planowanych zmianach znalazły się także urlopy dyrektorów. Dyrektorzy będą mieli 35 dni urlopu wypoczynkowego, który będą mogli wykorzystać niekoniecznie w czasie ferii czy wakacji. Jest jeszcze jedna, bardzo istotna zmiana, która będzie obowiązywać samorządy. Od 1 stycznia nie będzie można przenosić nauczycieli, bez ich zgody, z pracy do pracy. Na pierwszy rzut oka samorządy powinny być zadowolone z planowanych zmian. Subwencja zwiększy się o miliard dwieście milionów złotych, ale niestety większość tej kwoty pochłoną podwyżki dla nauczycieli, które mają wynieść miliard sto milionów złotych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama