- „Biblioteka, Oczywiście”, pod takim hasłem odbywał się tydzień bibliotek. Organizowaliśmy wiele inicjatyw na rzecz promocji czytelnictwa, m.in. odwiedziliśmy najmłodszych mieszkańców naszej gminy i wręczyliśmy im pierwsze karty biblioteczne – mówi Anna Żmudzińska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie.
A to nie wszystkie atrakcje, które przygotowała placówka w Samsonowie. Na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowano wystawę fotograficzną połączoną z recytacją poezji. W rolę aktorów wcielili się m.in. wójt gminy Zagnańsk Szczepan Skorupski, czy radny sejmiku województwa świętokrzyskiego Grzegorz Gałuszka.
- Lubię czytać i staram się zarazić tym swoje dzieci – zapewnia Grzegorz Gałuszka, radny sejmiku województwa świętokrzyskiego.
- Czytam bardzo dużo, chociaż oczy już nie te. Nie lubię czytać na komputerze, bo to nie ma tej szeleszczącej kartki – podkreśla Alicja Korczak, prezes klubu „Świętokrzyskie Amazonki”.
O tym, że warto czytać wspominają także młodzi ludzie, którzy popierają takie akcje.
- Takie wydarzenia są potrzebne, bo one potrafią zachęcić do czytania także młodych ludzi – mówi Katarzyna Sobczyk, tegoroczna maturzystka.
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek i związane z nim wydarzenia, miały za zadanie zmienić niektóre stereotypy, które na stałe przyległy do czytelni.
- Chcemy pokazać, że dzisiejsza czytelniczka to nie okularnica w wyciągniętym swetrze, ale kobieta, która świadomie dba o swój wygląd i stawia na rozwój intelektualny – tłumaczy Anna Żmudzińska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie.
Chociaż badania pokazują, że wciąż rzadko sięgamy po książkę, to od niedawna zaczyna się obserwować zmieniający się trend. Biblioteki powoli znów stają się modne.
- Te biblioteki wracają do mody, ale już się stają bardziej centrami kulturalnymi niż tylko bibliotekami - wyjaśnia Grzegorz Gałuszka, radny sejmiku województwa świętokrzyskiego.
Tegoroczny Tydzień Bibliotek był XIV edycją. Jego głównym celem było podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Napisz komentarz
Komentarze