Kto lepiej przygotuje wypowiedź na temat szkodliwości wczesnego wstawania z łóżka? Kto odgadnie kalambury lub bezbłędnie napisze dyktando? Z takimi zadaniami musieli się zmierzyć uczestnicy potyczek słownych, które odbyły się we wtorek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Samsonowie. To wszystko w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
- Podczas dzisiejszych konkurencji zwracamy szczególną uwagę na charakterystyczne znaki dla języka polskiego, które w dzisiejszej dobie sms-ów są zapominane – wyjaśnia Anna Żmudzińska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie
Z formy spotkania zadowolone były obie rywalizujące ze sobą drużyny.
- To jest bardzo oryginalna i pomysłowa forma obchodzenia tego święta – chwali Konrad Gębski, reprezentujący drużynę uczniów.
Drużynę uczniów stanowiła młodzież gimnazjalna. Zespół Vip-ów reprezentowali m.in. przedstawicielka Wodociągów Kieleckich Maria Zawadzka czy eurodeputowany Bogdan Wenta.
- Mam pewne obawy, bo dawno się w tej ławce szkolnej nie siedziało – mówi eurodeputowany PO, Bogdan Wenta.
O tym jak ważny jest język ojczysty i jakie płyną z niego korzyści, wyjaśniał arbiter spotkania dr Janusz Wróblewski.
- Przede wszystkim trzeba szanować swój język ojczysty, a od umiejętności posługiwania się nim zależy kariera człowieka – przekonuje dr Janusz Wróblewski, filolog i językoznawca.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku i ma w założeniu pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Od 1950 r. zanikło aż 250 języków.
Napisz komentarz
Komentarze