Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 03:36
ZOBACZ:
Reklama

Jedno świadczenie na jedną rodzinę? Od 2017 roku zmiany

Od 1 stycznia 2017 roku zmieniają się przepisy dotyczące świadczeń pielęgnacyjnych. Ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Co zmieni się w tym zakresie i czy na korzyść?

Świadczenie opiekuńcze to wsparcie dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Jeśli jeden z rodziców na rzecz opieki nad dzieckiem zrezygnował z pracy, w zamian mógł otrzymać pomoc w postaci świadczenia pielęgnacyjnego (1300 zł), zasiłku opiekuńczego – 520 zł i zasiłku dla opiekuna w takiej samej kwocie. Zasada ta dotyczyła tylko jednego niepracującego rodzica, także w przypadku, kiedy w rodzinie było więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko. Teraz ma się to zmienić.

- Od 1 stycznia 2017 roku ze świadczeń mogą korzystać w rodzinie dwie osoby, na przykład małżonkowie – mówi Renata Persona, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS.

Ustawa została znowelizowana w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku, który orzekł niezgodność z Konstytucją takiego rozwiązania. Można się też spodziewać zmian w kwotach świadczenia.

- Jeszcze nie wiemy dokładnie, jaka to będzie kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Na dzień dzisiejszy ta kwota wynosi 1300 złotych. Zasiłek dla opiekuna i specjalny zasiłek opiekuńczy wynosi 520 złotych i ta kwota prawdopodobnie pozostanie bez zmian.

Bez zmian pozostają warunki ustawowe dotyczące procedury ubiegania się o świadczenie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że wprowadzenie tych zmian to koszt około 30 milionów złotych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama