Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 września 2024 03:33
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Kraj

Aktualności polityczne, gospodarcze, kulturalne i społeczne. Dzięki regularnym aktualizacjom, zawsze będziesz na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami i zmianami zachodzącymi w kraju. 

Piotr Duda: 17 listopada wychodzimy na ulice
Piotr Duda: 17 listopada wychodzimy na ulice

Sytuacja jest bardzo trudna, dlatego Związek Zawodowy "Solidarność" podjął decyzję na komisji krajowej, że 17 listopada wychodzimy na ulice - powiedział w czwartek w rozmowie z Polskim Radiem 24 szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.Przewodniczący NSZZ "Solidarność" wskazał, że związkowcy dali szansę dialogowi i w dalszym ciągu czekają na rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim.Dodał, że ostatnio odbyło się spotkanie związkowców z pięcioma ministrami, między innymi minister klimatu i środowiska Anną Moskwą. "Rozmawialiśmy na bardzo ważne tematy dotyczące zamrożenia cen energii" - wyjaśnił.Dopytywany o planowaną demonstrację podkreślił, że "Solidarność" cały czas daje szansę rządowi, jednak związkowcy będą maszerować przez Warszawę żeby, jak zawsze, rozwiązywać problemy pracowników i członków związku."Nie możemy przyjąć do wiadomości, że podwyżki wynagrodzeń w sferze szeroko rozumianych finansów publicznych będą tylko na poziomie 7,9 proc. Jeżeli mamy inflację za miesiąc wrzesień na poziomie 17.2 proc., to nie mówimy o podwyżkach, tylko regulacji płacowej" - mówił Duda. Podkreślił, że w tej sytuacji "walczymy o regulację płacową przynajmniej na poziomie 20 proc. dla całych finansów publicznych"Wyjaśnił, że związkowcy walczą o dodatek inflacyjny. "W budżetówce, niestety, my musimy stanąć na wysokości zadania. Na tym polega prawdziwa solidarność - przyjadą górnicy, hutnicy, będzie budżetówka" - mówił.Przypomniał również trzy postulaty związkowców, tzw. trzy razy "P", czyli powstrzymanie cen energii, podwyższanie wynagrodzeń oraz przyjęcie ustawy o emeryturach stażowych.Jak tłumaczył, odnosząc się do emerytur stażowych, to była deklaracja trzech osób - kandydata na prezydenta w 2015 roku Andrzeja Dudy, przewodniczącego NSZZ "Solidarność" oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego."Mimo, że upływa siedem lat, to w dalszym ciągu słyszymy, że musimy poczekać. Ta debata nie może się odbywać na wiecach partyjnych PiS, tylko na komisji sejmowej, gdzie ten projekt obywatelski jest zamrożony, a projekt prezydencki nie doczekał się nawet pierwszego czytania" - powiedział Duda. (PAP) 

28.10.2022 08:03
PSP: ostatniej doby w pożarach zginęło dziewięć osób; dwie ofiary czadu
PSP: ostatniej doby w pożarach zginęło dziewięć osób; dwie ofiary czadu

Ostatniej doby w pożarach mieszkań i budynków mieszkalnych zginęło dziewięć osób, z czego cztery osoby zginęły w pożarze domu w województwie świętokrzyskim; to rodzina z dwójką dzieci - poinformował w piątek rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dwie osoby zginęły po zatruciu czadem. Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że ostatniej doby w pożarach zginęło dziewięć osób, zaś dwie osoby zginęły w wyniku zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Do największej tragedii doszło po godz. 2 w nocy w Nieskurzowie Starym w gminie Baćkowice w powiecie opatowskim, gdzie zginęła rodzina: 39-letni mężczyzna, 37-letnia kobieta i dwóch chłopców w wieku 14 i 3 lat. Kolejne dwie osoby zginęły w pożarze budynku gospodarczego zaadoptowanego na dom mieszkalny w miejscowości Napiwoda w województwie warmińsko-mazurskim, zaś po jednej ofierze śmiertelnej zanotowano w pożarach w Częstochowie, w Łuskowie w województwie zachodniopomorskim oraz w Poznaniu.Dwie osoby zginęły w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. To 67-letnia kobieta z Wielkiego Łęcka w województwie warmińsko-mazurskim oraz 62-letni mężczyzna z miejscowości Grzęska w powiecie przeworskim w województwie podkarpackim. Od 1 października, czyli od umownego początku sezonu grzewczego doszło do ponad 170 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla; zginęło osiem osób, zaś 56 wymagało pomocy lekarskiej. Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć. Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne. PAP) Marcin Chomiuk

28.10.2022 07:53
Łomża Industria Kielce zdobyła trzecie miejsce klubowych mistrzostw świata
Łomża Industria Kielce zdobyła trzecie miejsce klubowych mistrzostw świata

Piłka ręczna jest w naszym kraju jednym z najpopularniejszych sportów zespołowych, zarówno w wydaniu reprezentacyjnym, jak i klubowym. Najlepszą klubową drużyną w kraju jest bez wątpienia mistrz Polski - Łomża Industria Kielce - będąca finalistą Ligi Mistrzów z Barceloną w sezonie 2021/2022. Niedawno kielczanie godnie reprezentowali nasz kraj w klubowych mistrzostwach świata w piłce ręcznej – Super Globe 2022. W 2016 roku zdobyli na tej imprezie brąz, a w tym roku apetyty były o wiele większe.

27.10.2022 15:22
Składy węgla chcą współpracować z samorządami przy jego dystrybucji
Składy węgla chcą współpracować z samorządami przy jego dystrybucji

Prywatne składy opału, skupione w Izbie Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, chcą współpracować z samorządami przy dystrybucji węgla opałowego w preferencyjnej cenie 2 tys. zł za tonę. Izba zwróciła się do samorządowców o wypracowanie korzystnego dla obu stron modelu współpracy.

27.10.2022 11:45
UOKiK skontrolował składy węgla – przyczyną problemów utrata źródeł dostaw i wysokie ceny
UOKiK skontrolował składy węgla – przyczyną problemów utrata źródeł dostaw i wysokie ceny

Utrata źródeł dostaw oraz wysokie koszty zakupu to główne przyczyny problemów z zaopatrzeniem się w opał w składach węglowych – wynika z kontroli przeprowadzonej w składach przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

25.10.2022 13:17
Prezydent Duda podpisał ustawę przedłużającą Tarczę Antyinflacyjną do końca grudnia br.
Prezydent Duda podpisał ustawę przedłużającą Tarczę Antyinflacyjną do końca grudnia br.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą Tarczę Antyinflacyjną - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Oznacza to, że niższe stawki VAT m.in. na żywność, paliwa, a także zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej będą obowiązywać do 31 grudnia br.

24.10.2022 13:58
Przemysław Czarnecki: przepraszam, taka sytuacja nigdy nie powinna się zdarzyć
Przemysław Czarnecki: przepraszam, taka sytuacja nigdy nie powinna się zdarzyć

Przepraszam. Taka sytuacja nigdy nie powinna się zdarzyć. Przyjmuję wszystkie konsekwencje z nią związane - napisał na Twitterze zawieszony w prawach członka PiS przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego poseł Przemysław Czarnecki.

22.10.2022 08:37
Źródło: Materiały własne Domondo.pl
Duże przeszklenia w salonie, czyli jak sobie z nimi radzić w upalne dni?

Duże okna są trendem w architekturze wnętrz od kilku dobrych sezonów. Idealnie dopełniają aranżacje salonów w stylu loftowym, skandynawskim czy rustykalnym. Najpiękniej wyglądają bez osłon okiennych, jednak w upalne dni ich brak może dać domownikom mocno w kość. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Mamy kilka pomysłów.

21.10.2022 12:11
e-petrol.pl: przed nami pierwszy od kilku tygodni okres bez ryzyka większych podwyżek cen paliw
e-petrol.pl: przed nami pierwszy od kilku tygodni okres bez ryzyka większych podwyżek cen paliw

Przed nami pierwszy od kilku tygodni okres bez ryzyka większych podwyżek cen paliw - ocenili analitycy e-petrol.pl .Trwające w rafineriach obniżki cen hurtowych, jeśli utrzymają się kilka dni to dadzą szansę na odczuwalną korektę cen na stacjach na przełomie października i listopada - dodali.

21.10.2022 11:28
Minister Moskwa: 600-700 tys. gospodarstw domowych nie ma jeszcze węgla na zimę
Minister Moskwa: 600-700 tys. gospodarstw domowych nie ma jeszcze węgla na zimę

600-700 tys. gospodarstw domowych nie ma jeszcze węgla na zimę. Z naszych badań wynika, że 60 proc. Polaków zamierza zastąpić go drewnem - poinformowała w piątek minister klimatu Anna Moskwa. Gdyby jakiś samorząd nie sprzedawał węgla, będzie można go kupić w najbliższej gminie, powiecie - dodała.

21.10.2022 10:48
Znicze podrożały przeciętnie prawie o 20 proc. rdr, a w supermarketach prawie o 40 proc.
Znicze podrożały przeciętnie prawie o 20 proc. rdr, a w supermarketach prawie o 40 proc.

Znicze podrożały rdr średnio o 19,1 proc., ale ceny różnią się zależnie od rodzaju sklepu. Największe zmiany odnotowano w supermarketach, w których znicze są o 38,2 proc. droższe niż rok temu - wynika z badania UCE Research i Hiper-Com Poland przekazanego PAP.

21.10.2022 06:57
Opieka koordynowana – nowy standard Podstawowej Opieki Zdrowotnej
Opieka koordynowana – nowy standard Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Szerszy pakiet badań w POZ, leczenie najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego, konsultacje z dietetykiem oraz edukacja w kierunku radzenia sobie z chorobą przewlekłą. To część zmian w POZ, które tworzą opiekę koordynowaną. Reforma POZ skupia się na pięciu zmianach: realizacji programów profilaktycznych, poszerzeniu zakresu badań diagnostycznych, zmianie opieki nad chorymi przewlekle, wdrożeniu opieki koordynowanej POZ oraz na wprowadzeniu rozliczania jednostkowego wybranych porad pielęgniarskich. Wprowadzenie modelu opieki koordynowanej zakłada, że w POZ odbywa się koordynacja całego procesu leczenia, w ramach opieki koordynowanej będzie można wykonać badania z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii czy pulmonologii. "Opieka koordynowana to taki model opieki nad pacjentem, który zakłada, że w POZ odbywa się koordynacja całego procesu leczenia: diagnostyki, pierwszych, wstępnych diagnoz, diagnoz specjalistycznych, które mają doprowadzić pacjenta do poprawy stanu zdrowia. Elementem zarządzania ścieżką pacjenta będzie właśnie POZ" – mówił w czerwcu na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Opieka koordynowana to szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ będzie mógł zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty. Leczenie będzie oparte na indywidualnym planie leczenia (Indywidualnym Planie Opieki Medycznej) i ma uwzględniać nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.

21.10.2022 06:55
Reklama