Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 września 2024 05:18
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Duże przeszklenia w salonie, czyli jak sobie z nimi radzić w upalne dni?

Duże okna są trendem w architekturze wnętrz od kilku dobrych sezonów. Idealnie dopełniają aranżacje salonów w stylu loftowym, skandynawskim czy rustykalnym. Najpiękniej wyglądają bez osłon okiennych, jednak w upalne dni ich brak może dać domownikom mocno w kość. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Mamy kilka pomysłów.
Źródło: Materiały własne Domondo.pl
Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Dlaczego warto osłonić duże okna latem?

Dlaczego duże przeszklenia są tak pożądane we wnętrzach? To proste – optycznie powiększają pomieszczenie, pozwalają cieszyć się pięknym widokiem, wpuszczają do środka dużo słońca (co jest szczególnie ważne jesienno-zimową porą). Promienie słoneczne doskonale działają na nasz nastrój i zasobność portfela – mając takie okna, nie musimy dodatkowo doświetlać domu podczas pracy czy nauki. Tutaj niestety zaczynają się schody, szczególnie jeśli salon znajduje się od strony południowo-zachodniej lub zachodniej.

W sezonie letnim na zewnątrz potrafi być naprawdę gorąco. Temperatury sięgające prawie 40 stopni Celsjusza utrudniają nam czasami wykonywanie codziennych obowiązków. Dlatego tak ważne jest przygotowanie domu czy mieszkania do letnich upałów. Wtedy możemy liczyć na komfortowe warunki pracy, nauki czy odpoczynku. Duże okna choć są niewątpliwie ogromną zaletą każdej nieruchomości, latem mogą stanowić nie lada problem – działają jak soczewka, zamieniając wnętrza w saunę.

Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby zostawić upał na zewnątrz. Zawsze warto zastosować tradycyjne triki mające na celu obniżenie temperatury w środku. Mowa o wietrzeniu pomieszczeń wyłącznie w nocy, zrezygnowaniu z gotowania i zasłanianiu okien w ciągu dnia. Jak jednak zasłonić duże okna, aby nie przyćmić ich walorów? Trzeba wybrać odpowiednią osłonę okienną – taką, która nie tylko dorówna im w estetyce, ale także podniesie ich funkcjonalność.

Jakie osłony wybrać do dużych okien?

Duże okna to duży problem? Tylko z pozoru. Producenci osłon okiennych pomyśleli także o większych przeszkleniach, niż standardowe. Zazwyczaj są one montowane do wnęki, ściany lub sufitu. Jakie modele sprawdzą się najlepiej? Oto nasze TOP 3:

Rolety wolnowiszące

Klasyka w wydaniu XXL – proste, materiałowe rolety wolnowiszące mogą mieć nawet 4 metry długości! Wszystko dzięki przemyślanej konstrukcji i wytrzymałej rurze nawojowej, która trzyma w ryzach sporo tkaniny i pozwalaja na swobodną obsługę. Te osłony dają bardzo duże pole do popisu, jeśli chodzi o design. Występują one bowiem w trzech stopniach przepuszczalności światła, szerokiej gamie odcieni jednolitych oraz tych z motywem geometrycznym, roślinnym czy regionalnym. Jesteś miłośnikiem kwiatów? Wybierz model z nadrukiem monstery. Twoje dziecko chce być w przyszłości pilotem? Postaw na wzór w samoloty. Chcesz, aby okno było tylko tłem do bogatej aranżacji w stylu rustykalnym lub glamour? Co powiesz na neutralny beż lub uniwersalną biel?

Rolety rzymskie

Piękne, wielkie okna zasługują na wyjątkową oprawę. Jeśli Twoje wnętrze nie gryzie się z dość elegancką i jednocześnie uniwersalną estetyką rolet rzymskich, rozważ tę propozycję. To osłony okienne, które totalnie łamią schemat znany ze standardowych modeli. Przede wszystkim – nie ma w nich rury nawojowej. Materiał poruszając się do góry, składa się w estetyczne, równe zakładki. W ich kolorach i tkaninach można przebierać do woli. Prawdziwą perełką są rzymianki wykonane z weluru, a naszym faworytem jest odcień szmaragdowa zieleń. Opcje zaciemniające doskonale sprawdzą się na dużych przeszkleniach, blokując słońcu wejście w wielkim stylu.

Żaluzje drewniane i bambusowe 50 mm

Jeśli myślisz, że żaluzje nie są dobrym wyborem dla dużych okien, jesteś w błędzie. To chyba najbardziej efektowne osłony okienne w tym zestawieniu (choć rzymianki depczą im po piętach w tej kategorii). Drewniane lub bambusowe żaluzje doskonale prezentują się na większych przeszkleniach i pasują niemal do każdego stylu aranżacyjnego. Uniwersalna, naturalna kolorystyka pozwala z łatwością dopasować je do niemal każdego wnętrza. Obracające się o 180 stopni lamelki dają pełną kontrolę nad ilością i kątem wpadających do domu promieni słonecznych. Doskonały design i funkcjonalność w jednym. Pamiętajmy jednak, że naturalne drewno ma to do siebie, że z czasem może się lekko wyginać. Przy zakupie warto postawić na jakość.

Roleta zewnętrzna

Nadszedł czas na nią – niekwestionowaną królową osłon okiennych, która została wręcz stworzona do dużych okien. Występuje w dwóch odsłonach różniących się od siebie sposobem montażu. Elewacyjna (lub natynkowa), jak sama nazwa wskazuje, montowana jest na elewacji budynku i nie wymaga wcześniejszego zaplanowania jej obecności na etapie budowy. Odwrotnie jest z modelem podtynkowym. Jest on o wiele bardziej estetyczny, gdyż cała kaseta schowana jest w ścianie, zamiast wystawać na okno (niektóre modele mogą zabrać nawet 20 centymetrów szyby). Niestety decyzja o zainstalowaniu ich musi być podjęta przy okazji projektowania.

Rolety zewnętrzne zapewniają bezpieczeństwo domowników na wielu płaszczyznach. Doskonale poradzą sobie z wysoką temperaturą, hałasem, zanieczyszczeniami. Z powodzeniem odstraszą i spowolnią złodzieja, a dzięki właściwościom termoizolacyjnym zmniejszą wydatki na klimatyzację latem i ogrzewanie zimą. Drzemka w ciągu upalnego dnia? Rozwinięte rolety to zarówno odpowiednie zacienienie, komfortowa temperatura i prawidłowa cyrkulacja powietrza – o każdej porze dnia i nocy. Super współgra w duecie z moskitierą.

Podsumowanie

Decydując się na duże okna, nie musisz skazywać się na wieczny upał czy poczucie wyrzucenia pieniędzy w błoto – wszak takie przeszklenia trochę kosztują, a w sezonie letnim trzeba będzie je zasłaniać. Można to jednak zrobić w dobrym stylu, wybierając odpowiednie osłony okienne.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety zewnętrzne, wewnętrzne i inne osłony okienne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama