Nowo powstałe Centrum Edukacji i Kultury im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy znajduje się na poddaszu szkoły podstawowej. Muzeum zostało utworzone nakładem prac Towarzystwa Pamięci Hetmana Czarnieckiego i z pieniędzy włoszczowskiego Urzędu Gminy i lokalnej grupy działania. Centrum ma przybliżyć sylwetkę hetmana nie tylko miejscowym.
- Mam nadzieję, że to centrum stanie się ważnym punktem turystycznym na mapie województwa świętokrzyskiego – mówi burmistrz Włoszczowy, Bartłomiej Dorywalski.
Muzeum zachwyca liczbą eksponatów i rozmachem. Można tu poznać nie tylko historię życia i dokonania hetmana, ale także poczuć realia XVII-wiecznej Polski.
Znajdują się tu zarówno autentyczne pamiątki sprzed wieków, jak i nieco nowsze eksponaty.
Dokumenty, obrazy, szaty, broń... - o Czarnieckim przypominają przede wszystkim żywi ludzie, którzy podtrzymują pamięć po hetmanie. Nie zaginął jeszcze ród Czarnieckich, choć legendarny dowódca nie zostawił po sobie potomka.
- Jestem Stefan Czarniecki, ale nie jestem potomkiem bezpośrednim, jako że hetman miał dwie córki – zaczął opowieść Stefan Czarniecki, członek kolejnych pokoleń rodziny Czarnieckich .
Hetmana wyróżniały oddanie ojczyźnie i waleczność. Według burmistrza Włoszczowy, to dla młodych świetny wzór do naśladowania.
Centrum Hetmana jest już otwarte i gotowe na przyjęcie turystów.
Napisz komentarz
Komentarze