Znaczenie Oblęgorka zostało docenione w 2018 roku, gdy trafił on na prestiżową listę Pomników Historii. Było to nie tylko ogromne wyróżnienie, ale też pewne zobowiązanie, dotyczące z jednej strony dbania o pamięć znakomitego pisarza, a z drugiej utrzymania jego dawnego domu, będącego darem całego narodu, w jak najlepszej kondycji. W związku z tym Muzeum Narodowe w Kielcach regularnie przystępuje do konkursów mających na celu pozyskanie środków na niezbędne prace remontowe i konserwatorskie. W ostatnich latach udało się to dwukrotnie – w 2021 i 2024 r. Pieniądze na remonty pochodziły z Programu Ochrona Zabytków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w kosztach prac partycypował również samorząd województwa świętokrzyskiego.
– Pałacyk, w którym mieszkał, tworzył, inspirował się Henryk Sienkiewicz, który jest świętokrzyskim skarbem kultury, dzięki pracom konserwatorskim, staraniom i opiece odzyskał dawny wygląd i nowe życie – powiedziała podczas konferencji prasowej marszałek Renata Janik. – Jednocześnie udało się zachować jego unikalny charakter i historię tego miejsca. Cieszę się, że wierni czytelnicy prozy Sienkiewicza będą zwiedzać ten obiekt i poznawać dom noblisty, przywrócony do doskonałego stanu.
W 2021 roku za łączną kwotę 360 tysięcy złotych, w tym 72 tysiące z budżetu województwa świętokrzyskiego, udało się naprawić kamienną balustradę na tarasie południowym, a także oczyścić i zakonserwować reprezentacyjną figurę husarza umieszczoną na szczycie pałacyku. Odświeżono również część elementów drewnianych wystroju elewacji i uszczelniono dach nad magazynem zbiorów.
W 2024 roku zakres prac był znacznie większy. Dotacja wyniosła łącznie 1 mln 58 tysięcy złotych, w tym 530 tysięcy z budżetu województwa świętokrzyskiego. Wykonano kompleksowe malowanie wszystkich wnętrz muzealnych z zachowaniem oryginalnej kolorystyki; konserwacji poddano całą stolarkę drzwiową i okienną; wycyklinowano i polakierowano podłogi; dokonano renowacji czterech zabytkowych pieców kaflowych; dokończono konserwację elementów drewnianych – w tym najstarszej części pałacyku – Tarłówki; konserwacji poddano także skorodowane sterczyny dachowe. Naprawiono spękaną elewację i oczyszczono kamienne gzymsy wokół budynku.
– Planujemy tu przygotować i przeprowadzić szereg wydarzeń, wystaw oraz warsztatów, które przybliżą życie i twórczość Henryka Sienkiewicza, a także umożliwią nam wspólne celebrowanie naszej kultury – powiedziała odpowiedzialna za realizację zadań z zakresu kultury w regionie członek Zarządu Województwa Anita Koniusz. – Wierzę, że Pałacyk w odnowionej odsłonie stanie się miejscem, które zainspiruje kolejne pokolenia do odkrywania piękna literatury oraz naszej historii.
Spotkanie w Pałacyku w Oblęgorku umilił minirecital muzyczny w wykonaniu pianisty Artura Jaronia i młodego skrzypka Oliwiera Kingdoma.
Przy okazji dzisiejszej konferencji, marszałek Renata Janik pogratulowała prof. Robertowi Kotowskiemu wyboru na funkcję przewodniczącego ICOM Polska, która jest częścią Międzynarodowej Rady Muzeów – największej na świecie, pozarządowej organizacji kulturalnej.
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku będzie ponownie dostępny dla zwiedzających od środy, 27 listopada 2024 roku.
Napisz komentarz
Komentarze