U celu, przed pomnikiem dowódców i żołnierzy jednostki, znicz zapalił mjr. Bogdan Eubich, ostatni żyjący żołnierz Brygady Świętokrzyskiej. Oficer podziękował zebranym i organizatorom za to, że pamiętają o jednostce i w ten sposób szerzą prawdę o jej żołnierzach.
Grupa reprezentująca Powiat Kielecki wyjechała z Zagnańska po godzinie 9:00. Uczestnicy zapalili na trasie wędrówki znicze, w miejscach pamięci związanych z II wojną światową. Odwiedzili Samsonów i Wzgórza Kołomańskie. Na metę rajdu, w Lasocinie, rowerzyści wjechali z biało-czerwonymi flagami i racami w rękach.
Wspólny wieniec od uczestników rajdu złożyli przed pomnikiem: wicemarszałek województwa Marek Bogusławski, Starosta Kielecki Tomasz Pleban, Mirosław Gębski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach, Sławomir Stelmaszczyk – radny Rady Powiatu w Kielcach, starostowie: jędrzejowski – Paweł Faryna, konecki – Grzegorz Piec i włoszczowski – Dariusz Czechowski. Towarzyszyli im: burmistrz Łopuszna Andrzej Cieślicki, wójt Zagnańska Wojciech Ślefarski, Jarosław Staciwa – wicestarosta konecki, Łukasz Karpiński – wicestarosta włoszczowski, Zbigniew Sadorski – Sekretarz Powiatu Koneckiego, Agnieszka Górska – Skarbnik Powiatu Włoszczowskiego, dyr. PUP w Końskich Jacek Werens i dyrektor PCKR we Włoszczowie Teresa Chudy.
Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego, uczestnicy spotkania wzięli udział w konkursie historycznym, z nagrodami ufundowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej, Delegatura w Kielcach. Było też wspólne ognisko, przy którym śpiewano pieśni patriotyczne i żołnierskie.
Rajd został zorganizowany przez Starostwa Powiatowe w Kielcach, Końskich, Jędrzejowie i Włoszczowie oraz gminy: Łopuszno i Zagnańsk.
Brygada Świętokrzyska NSZ była jedną z największych formacji partyzanckich działających na ziemiach polskich. Jej żołnierze walczyli równocześnie z okupantem niemieckim i z podziemiem komunistycznym, odrzucającym legalne polskie władze na wychodźstwie i stanowiącym awangardę nowej, sowieckiej okupacji. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i umiejętnej dyplomacji dowódców całej jednostce udało się przedostać na Zachód, unikając rozbicia i ze strony Wehrmachtu czy Waffen SS, i Armii Czerwonej. Była także jedynym oddziałem polskiego podziemia niepodległościowego, który nawiązał kontakt taktyczny z wojskami zachodnich aliantów, wszedł w ich skład i współdziałał taktycznie w walce z Niemcami w ostatnich dniach II wojny światowej.
Jednostka powstała 11 sierpnia 1944 r. w majątku Lasocin.
Napisz komentarz
Komentarze