Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 22:18
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Pełczyńska-Nałęcz: KPO, ze względu na dwuletnie opóźnienie, jest nieustającym wyścigiem z czasem

Krajowy Program Odbudowy, ze względu na dwuletnie opóźnienie, jest nieustającym wyścigiem z czasem – powiedziała w czwartek w Kielcach minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że obecnie otwartych jest dziewięć naborów, dedykowanych samorządom.
  • Źródło: PAP
Pełczyńska-Nałęcz: KPO, ze względu na dwuletnie opóźnienie, jest nieustającym wyścigiem z czasem
KPO, ze względu na dwuletnie opóźnienie, jest nieustającym wyścigiem z czasem

Źródło: Urząd Wojewódzki

Minister funduszy i polityki regionalnej spotkała się w czwartek w Kielcach ze świętokrzyskimi samorządowcami. Tematem dyskusji było wykorzystywanie przez samorządy środków z Krajowego Programu Odbudowy.

„Zainteresowanie było ogromne. Dyskutowaliśmy o tym, jak w najbardziej efektywny sposób wykorzystać środki z Krajowego Programu Odbudowy. To jest bardzo ważne, bo bez udziału i zaangażowania samorządów nie będzie sukcesu KPO” – powiedziała podczas konferencji prasowej Pełczyńska-Nałęcz.

Dodała, że samorządowcy cały czas obawiają się, że nie zdążą skorzystać ze środków KPO.

„To jest obawa nas wszystkich. KPO, ze względu na dwuletnie opóźnienie, jest nieustającym wyścigiem z czasem. Rozumiemy te obawy, dlatego przyjęliśmy zasadę, że z KPO będą mogły być współfinasowane inwestycje, które rozpoczęły się od 2020 roku. Nawet inwestycje zakończone do tego momentu będą mogły zostać w pewnym sensie refinansowane z KPO” – podkreśliła minister funduszy i polityki regionalnej.

Zaznaczyła, że obecnie otwartych jest dziewięć naborów, a do końca roku będzie pięć kolejnych, z których mogą korzystać samorządy. Dotyczą one m.in. „szeroko rozumianej transformacji energetycznej”.

„Inwestycje w kierunku czystej i samowystarczalnej energii. Nabory związane z ociepleniem budynków wielorodzinnych i użyteczności publicznej, jak biblioteki, szkoły czy domy kultury. Inwestycje w zieloną transformację energetyczną na poziomie miast, zazielenienie, jak również środki na źródła ciepła” – wymieniła minister. Poinformowała, że druga pula dotyczy „inwestycji w ludzi”.

„W żłobkach ma powstać ponad 50 tys. miejsc ze środków KPO. To są także inwestycje w kluby cyfrowe, czyli e-edukacja dla m.in. seniorów. Gminy wiejskie będą mogły zainwestować w retencję i gospodarkę ściekową. Na to jest pula prawie 1 mld zł” – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

Dodała, że łączna pula naborów, których jedynymi lub głównymi beneficjentami są samorządy, wyniesie prawie 50 mld zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama