Podczas wizyty wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik przedstawiła rolę Stref Ekonomicznych na podstawie oceny ministra, z której jasno wynika, że Strefa Starachowicka jest dobrze oceniana przez region, jak i departamenty władz centralnych. Przedsiębiorcy dowiedzieli się również, jak pozyskiwać różnego rodzaju inwestorów oraz dlaczego pozyskanie krajowego przedsiębiorcy powinno dominować nad tym z zagranicy.
- Pani minister powiedziała w zasadzie to, co nas interesuje, a wszystkich przedsiębiorców interesuje to, kiedy będą środki i z jakich środków możemy skorzystać, żeby wesprzeć ewentualny biznes i z jakiś środków mogą skorzystać przedsiębiorcy w nowej perspektywie 2014-2020 i kiedy – podsumował Marek Mika, prezes Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorców.
Wiceminister zaznaczyła, że wzrost gospodarczy w naszym regionie w dużej mierze będzie zależał od wydłużenia działalności stref. Należy również wspomóc przedsiębiorców w szkolnictwie zawodowym i promowaniu większych, lokalnych kooperantów we współpracach z przedsiębiorcami strefowymi.
- Na wzrost gospodarczy można wpływać w najróżniejszy sposób. Trzeba przede wszystkim dbać o to, by wykonywać równomiernie prace rozwojowe, jakie są potrzebne dla tego regionu. Trzeba budować infrastrukturę, trzeba dbać o ludzi i przyciągać ludzi do tego regionu i trzeba dbać, by biznes chciał się tutaj lokować – mówi wiceminister gospodarki, Ilona Antoniszyn-Klik.
- Warto inwestować w świętokrzyskim. Warto korzystać z tych sposobów na wsparcie firmy w postaci ulg podatkowych czy dotacji. Nowy okres programowania, siedmioletni budżet unijny, stwarza tu bardzo dobre przestrzenie – dodaje Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Mimo dużego progresu należy dołożyć starań, by rozwój gospodarczy w Strefach Ekonomicznych jak i województwie świętokrzyskim stale się rozwijał. Duże znaczenie będą miały nowe miejsca pracy.
- Mamy bardzo jasne zadania rozwojowe, jeżeli chodzi o Strefy. Strefy mają przyciągać zarówno kapitał, jak i miejsca pracy. W tysiącach miejsc pracy jesteśmy w stanie wyliczyć działalność Strefy Starachowickiej, jak i jesteśmy w stanie powiedzieć, ile miliardów przyciągnęła do regionu. To z kolei przyciąga za sobą pochodne miejsca pracy i wzrost PKB, jeżeli chodzi o inwestycyjne nakłady – mówi wiceminister gospodarki.
- My wszyscy musimy dokładać starań, żeby w tej właśnie podstrefie koneckiej zapewniać nowe miejsca pracy. Siedem tysięcy nowych miejsc pracy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Starachowice jest rzeczą niebagatelną i dla nas samorządowców jest rzeczą bardzo ważną – przyznaje Bogdan Soboń, starosta konecki.
- Przykład tych firm pokazuje, jak głęboki sens miała decyzja o wydłużeniu funkcjonowania Stref Ekonomicznych. Jest to dodatkowy impuls. Ci przedsiębiorcy, których odwiedziliśmy to firmy, które mają bardzo istotne udziały w rynku usług świadczonych, począwszy od globalnego koncernu funkcjonującego w branży papierniczej, po polską firmę, która zdobywa kolejne rynki – mówi marszałek Jarubas.
Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice działa od 9 września 1997 roku i będzie funkcjonować do końca 2020 roku. Plan rozwoju strefy obejmuje przemysł motoryzacyjny, metalurgiczny, elektroniczny, mechaniki precyzyjnej, materiałów budowlanych i przetwórstwa drewna.
Napisz komentarz
Komentarze