Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 11:28
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Polscy wyznawcy islamu rozpoczynają ramadan, miesiąc postu

Modlitwami w niedzielny wieczór polscy wyznawcy islamu rozpoczną ramadan – miesiąc postu. Od poniedziałku obowiązują ich zasady religijne związane z tym czasem, m.in. zakaz jedzenia i wszelkich rozrywek od wschodu do zachodu słońca.
Polscy wyznawcy islamu rozpoczynają ramadan, miesiąc postu
Polscy wyznawcy islamu rozpoczynają ramadan, miesiąc postu

Trzydziestodniowy post wyznawców islamu przypada na dziewiąty miesiąc opartego na fazach Księżyca roku muzułmańskiego. Liczony w ten sposób rok jest krótszy o jedenaście dni od roku tradycyjnego określanego czasem obiegu Ziemi wokół Słońca. Dlatego też termin rozpoczęcia ramadanu, jak i innych uroczystości i świąt islamskich, ulega ciągłym przesunięciom w kalendarzu powszechnym.

W niedzielę wieczorem we wszystkich meczetach, centrach i domach modlitw polskiej społeczności muzułmańskiej, m.in. w Białymstoku, Bohonikach i w Suchowoli w Podlaskiem, odbędą się pierwsze modlitwy ramadanowe.

"Módlmy się, prosząc Najwyższego o odpuszczenie grzechów, błogosławieństwo i pokój na świecie. On wspiera i pomaga tym, którzy ufają w Jego nieskończone miłosierdzie. Pamiętajmy też o wszystkich ubogich, skrzywdzonych i potrzebujących, ofiarach wojen, przemocy, kataklizmów" – zaapelował do wiernych Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR), najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu.

Miesiąc postu zakończy się trzydniowym świętem Ramadan Bajram, które w tym roku rozpocznie się 10 kwietnia.

Islam opiera się na pięciu filarach: szahadzie (wyznaniu wiary), modlitwie, jałmużnie, pielgrzymce i właśnie poście w ramadanie. Nawiązując do tego, że kalendarz księżycowy jest o jedenaście dni krótszy od tradycyjnego, przewodniczący MZR mufti Tomasz Miśkiewicz przypomniał, że w ten sposób ramadan "wędruje" przez wszystkie pory roku, "sprawiedliwie rozdzielając związane z nim wyrzeczenia wśród muzułmanów zamieszkujących różne strefy geograficzne".

"Ramadan jest okresem pokuty i odpuszczeniem grzechów. Najistotniejsza jest intencja muzułmańskiego postu. Nie jest to praktyka umartwiania się ani zaprzeczenia prawom ciała. Post jest sposobem przerywania rutyny zaspokajania potrzeb codziennych oraz ćwiczenia ciała i ducha. Chodzi tu o umocnienie dyscypliny wewnętrznej i siły moralnej" – dodał.

Post w ramadanie obowiązuje od wschodu do zachodu słońca wszystkich dorosłych wiernych, zdrowych na ciele i umyśle, "żyjących w warunkach, które pozwalają im znosić post bez szkody dla zdrowia". Oznacza powstrzymywanie się za dnia m.in. od jedzenia, picia, rozmaitych rozrywek, palenia tytoniu i od współżycia seksualnego.

Dokładna liczba wyznawców islamu w Polsce nie jest znana. Przedstawiciele MZR szacują, że do związku należy ok. 5 tys. osób, przede wszystkim polskich Tatarów. W ostatnim Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) 2,2 tys. osób.

Liczbę wszystkich muzułmanów w kraju władze MZR oceniają na ok. 60 tys. osób, wliczając w to cudzoziemców – uchodźców, studentów, dyplomatów i biznesmenów.

Autor: Robert Fiłończuk (PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama