MEN podało też, że jednym z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025 będzie wzmocnienie edukacji zdrowotnej w szkole, w tym nauki udzielania pierwszej pomocy.
"Udzielanie pierwszej pomocy jest jedną z najważniejszych umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w szkole. Oprócz kształtowania umiejętności udzielania pierwszej pomocy istotna jest odpowiedzialność za jakość jej udzielania - właściwa reakcja na nagły wypadek. Już teraz uczniowie na zajęciach szkolnych poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje dodatkowe działania, dzięki którym uczniowie będą mogli skutecznie nabywać i rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu.
Dodano w nim, że ponadto minister edukacji skieruje do kuratorów oświaty list, "by zadbali na swoim terenie o pozytywny i sprzyjający klimat w szkołach w kontekście działań Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i programu +Ratujemy i Uczymy Ratować+".
Program edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" prowadzony jest przez Fundację WOŚP od 2006 r., skierowany jest do klas I-III w szkołach podstawowych. Szkoły przystępują do programu dobrowolnie. Fundacja przekazuje im bezpłatnie fantomy do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i materiały dydaktyczne oraz realizuje szkolenia dla nauczycieli, aby pomóc im w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć z dziećmi. Fundacja WOŚP podaje na swojej stronie internetowej, że do tej pory programem zostało objętych ponad 30,9 tys. nauczycieli z 12,6 tys. szkół podstawowych, czyli ok. 90 proc., a blisko 3 miliony dzieci nauczyło się podstaw pierwszej pomocy.
(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze