Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 14:45
Reklama
Reklama

Rośnie liczba osób posiadających pozwolenie na broń w województwie świętokrzyskim

Rośnie liczba osób posiadających pozwolenie na broń w województwie świętokrzyskim. Do końca 2022 roku uprawnienia posiadało ponad 7 tys. osób, czyli prawie 1,6 tys. więcej niż w 2018 - wynika z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Szybki wzrost nastąpił w ubiegłym roku.
Rośnie liczba osób posiadających pozwolenie na broń w województwie świętokrzyskim
Rośnie liczba osób posiadających pozwolenie na broń w województwie świętokrzyskim

Zgodnie ze statystykami przekazanymi PAP przez Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach do końca 2022 roku pozwolenie na broń posiadały 7192 osoby, co oznacza wzrost o 1588 w porównaniu z 2018 rokiem. W samym 2022 roku wydano 782 pozwolenia, czyli prawie tyle samo ile w czterech poprzednich latach łącznie.

"Pozwolenie na broń może być wydane do dziewięciu celów m.in.: sportowych, łowieckich, kolekcjonerskich i rekonstrukcyjnych, czy ochrony osobistej, dlatego wpływ na wzrost zainteresowania bronią może mieć wiele czynników. Warto zwrócić uwagę, że w regionie poprawia się także infrastruktura strzelecka, powstaje więcej strzelnic i miejsc, gdzie można podnosić swoje umiejętności, co również może przekładać się na większe zainteresowanie wyrobieniem pozwoleń" – powiedział PAP st. asp. Artur Majchrzak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Funkcjonariusz zwrócił uwagę, że liczba zarejestrowanych egzemplarzy broni w regionie również się zwiększyła. W 2022 roku było to 16 229 sztuk broni palnej, czyli o ponad 4 tys. więcej niż w 2018 roku.

St. asp. Majchrzak zaznaczył, że uzyskanie pozwolenia na broń wiąże się ze spełnieniem wielu wymagań. Wnioskodawca musi mieć ukończone 21 lat, posiadać stałe miejsce pobytu na terytorium Polski, pełną zdolność do czynności prawnych oraz zdolność fizyczną i psychiczną do posługiwania się bronią. Wymagane jest również zaświadczenie lekarskie i psychologiczne oraz pozytywna opinia miejscowego komendanta komisariatu policji.

(PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama