Mówi się, że depresja to choroba której nie widać. Obniżony nastrój przez długie tygodnie, utrata zainteresowań, energii i ciągłe zmęczenie, do tego zaburzenia snu, apetytu i pesymistyczne myśli. Tak może wyglądać depresja u dzieci i nastolatków. W czwartek 20 kwietnia o tym, jak ważna jest odwaga mówienia o tej chorobie i wiedza, gdzie szukać pomocy rozmawiali młodzi ludzie z I Liceum Ogólnokształcącego im. gen W. Sikorskiego we Włoszczowie.
Depresja to ciągle jeszcze dla wielu osób temat tabu, powód do wstydu, krótko mówiąc oznaka słabości. Jednak młodzi ludzie przełamują opory i coraz częściej nie boją się przyznawać do tego, że potrzebują fachowej pomocy. Po osobach bliskich w domu, to szkoła jest miejscem, gdzie tej pomocy szukają. Wsparcie mogą znaleźć nie tylko wśród kolegów, ale także nauczycieli i rodziców.
Takie spotkanie jak to w małej sali kinowej Domu Kultury ma obalić stereotypy, że wystarczy „wziąć się w garść” lub „pobiegać”, a depresja sama minie. Trzeba skorzystać z pomocy specjalistów zdrowia psychicznego, bez skierowania od lekarza. W sytuacjach kryzysowych można też zadzwonić na działającą całą dobę infolinię 116 123. To darmowy numer, gdzie dyżuruje psycholog pomagający w poradzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Pomóc ma Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 r. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest 4. najpoważniejszą chorobą na świecie. Zgodnie z danymi WHO samobójstwo to czwarta najczęstsza przyczyna śmierci osób w wieku 15-19 lat na całym świecie (zaś druga w Europie, zaraz po tej w wyniku obrażeń odniesionych w wypadkach komunikacyjnych). Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA) wskazuje, że osoba, która odbiera sobie życie, robi to w wyniku doświadczenia poważnego epizodu depresji, ale także wskutek zażywania substancji psychoaktywnych czy innych zaburzeń psychicznych. Zdarza się również tak, że ten ostateczny krok podejmowany jest pomimo braku jakichkolwiek zaburzeń, ale w sytuacji, która postrzegana jest jako „beznadziejna”, „bez wyjścia”, „taka, z którą nie da się nic zrobić”
Drogowskazem, który zwrócił szczególną uwagę na niepokojące sygnały był konkurs plastyczny dla uczniów pn „Depresja w Twoich oczach”. Prace „Sikorski” pokazał na specjalnej wystawie. Nagrody ufundowane przez Gminę Włoszczowa wręczała także Monika Kowalska, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UG. Autorom prac zależało na wejściu w interakcję z odbiorcą. Chcieli, by poruszane tematy pobudziły do rozmów zarówno w naszych czterech ścianach jak i w szerszym wymiarze. Pewnie wszyscy, którzy zasiedli w sali kinowej muszą przyznać, że przed nami (dorosłymi) jeszcze dużo pracy, aby pomóc tym, którym najbardziej brakuje zasobów i sposobów, by poradzić sobie ze zmianami, uczuciami i emocjami. Konkurs patronatem objął burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.
Zadajmy sobie pytanie, co możemy dać z siebie najcenniejszego, aby pomóc młodym? To nasza uwaga, czas i zaangażowanie. Twórzmy bezpieczną przestrzeń dla nich. Taką, w której zechcą dzielić się swoimi problemami, mogą się wypłakać (płacz jest potrzebny!). Przywiązujmy wagę do (wydawać by się mogło) drobiazgów, wspólnych rytuałów, jak choćby codzienna wspólna herbata, czy niedzielny spacer i rozmowa, to one dają poczucie bezpieczeństwa. Taki wspólny czas daje także szansę na to, że uda nam się wychwycić niepokojące sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Z przeprowadzonych badaniach wynika, że dzieci i młodzież często wskazywały, jak ogromnie ważne jest dla nich wsparcie ze strony koleżanek i kolegów.
Psychiatrzy i terapeuci radzą – we wspieraniu odporności psychicznej sprawdzić się mogą również praktyki uwagi – mindfulness. To ćwiczenie skupienia, słuchania, koncentrowanie się na tym, co przeżywamy w danej chwili, nie myśląc o przeszłości ani o przyszłości, czyli owo słynne bycie „tu i teraz”.
Do konkursów profilaktycznych zgłosili się uczniowie klas VII i VIII z 11 szkół podstawowych: z Bukowy, Kurzelowa, Włoszczowy (SPnr1i SPnr2), Konieczna, Oleszna, Krasocina, Czarncy, Mieczyna, Chlewic, Komornik. W konkursie plastycznym nadesłano 33 prace, do konkursu wiedzy o AIDS i uzależnieniach przystąpiło 28 uczniów.
Wyniki konkursu wiedzy „Razem przeciwko AIDS i uzależnieniom”
I miejsce – Oliwia Kowalczyk SP w Krasocinie
II miejsce – Dominika Rak SP w Chlewicach
III miejsce – Aleksandra Sobczyk SP w Czarncy
wyróżnienia – Maja Grajner SP w Chlewicach
Zofia Guldzińska SP nr2 we Włoszczowie
Natalia Gołdyn SP w Krasocinie
Wyniki konkursu plastycznego „Depresja w Twoich oczach”
I miejsce – Julia Kałuzińska SP w Bukowie
II miejsce – Szymon Solecki SP nr2 we Włoszczowie
III miejsce – Julia Spurek SP w Bukowie
wyróżnienia – Oskar Tarnik SP w Koniecznie
Szymon Bartos SP w Koniecznie
Julia Przepióra SP w Olesznie
Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa
Napisz komentarz
Komentarze