W br. program był realizowany w dniach od 28 kwietnia do 8 grudnia 2022 r. Przypomnijmy, że prowadzenie Powiatowego Programu Korekcyjno – Edukacyjnego dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie jest zadaniem z zakresu administracji rządowej zleconym powiatowi do realizacji w związku z tym na jego przeprowadzenie powiat otrzymuje dotację z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na realizację programu w roku 2022 powiat otrzymał dotację w wysokości 13.500,- zł.
W ramach przyznanej kwoty zrealizowano 112 godzin programu, w tym 78 godzin zajęć grupowych i 34 godziny spotkań indywidualnych. W bieżącym roku, zarówno ze względów finansowych, jak i z uwagi na brak zainteresowania udziałem w programie, pomimo nadesłanych przez OPS-y zgłoszeń kobiet do uczestnictwa, nie odbywały się odrębne zajęcia z przeznaczeniem dla grupy kobiet.
Ogółem z terenu powiatu do udziału w programie zostało zgłoszone 48 osób, którym PCPR wydało skierowanie do uczestnictwa w zajęciach programu.
Na zajęcia Powiatowego Programu Korekcyjno – Edukacyjnego dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie na terenie naszego powiatu w ciągu 8 m-cy jego trwania zgłosiło się ogółem 9 osób /w tym 1 kobieta z terenu Powiatu Włoszczowskiego/. Frekwencja na zajęciach grupowych w br., w porównywaniu do poprzednich lat, była wyjątkowo niska i wynosiła średnio 2-3 osoby, podczas gdy w poprzednich edycjach były to grupy średnio 7 – 8 osobowe. Spośród grupy uczestników w br., tylko o 5 osobach można powiedzieć, że starały się aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Przy czym, zaświadczenie o ukończeniu programu ( spełniony warunek uczestnictwa w co najmniej 50 godzinach ) otrzyma tylko 1 osoba, pozostałe 8 osób uzyska zaświadczenie o uczestnictwie ( 5 osób ) lub o zgłoszeniu się na zajęcia programu ( 3 osoby ) wraz z zaleceniami o kontynuacji uczestnictwa w programie w kolejnej jego edycji.
Program jest monitorowany przez cały czas jego trwania, a po jego zakończeniu – przez okres ok. 3 lat. Monitorowana jest sytuacja rodzinna zarówno uczestników programu i ich rodzin, jak również osób, które zostały skierowane do uczestnictwa w programie, ale się nie zgłosiły. W trakcie trwania programu zachowania osób stosujących przemoc są monitorowane głównie przez terapeutę prowadzącego zajęcia.
Program korekcyjno – edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie na terenie naszego powiatu prowadzi Grażyna Szot – terapeuta uzależnień Punktu Informacyjno – Konsultacyjnego ds. Uzależnień przy ZPOZ w Jędrzejowie, członek Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego w Jędrzejowie.
Koordynatorem Powiatowego Programu Korekcyjno – Edukacyjnego dla Osób Stosujących Przemoc z ramienia PCPR jest Pani Urszula Abramowicz – specjalista pracy z rodziną PCPR w Jędrzejowie, członek Powiatowego i Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Źródło: Urszula Abramowicz, PCPR Jędrzejów
Napisz komentarz
Komentarze