Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 23:25
Reklama
Reklama

Są kolejne miliony z Unii Europejskiej

Komisja Europejska wydała decyzję zatwierdzającą Program Regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 – poinformowali na konferencji marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałkowie Renata Janik i Marek Bogusławski, członkowie Zarządu Tomasz Jamka i Marek Jońca oraz radni Sejmiku Grzegorz Banaś i Maciej Gawin.

Województwo świętokrzyskie ma już swój program przyjęty. To zwieńczenie dwuletnich, intensywnych prac i trwających od połowy marca tego roku negocjacji – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

To wielka radość dla nas. Blisko dwa lata ciężkiej pracy zostało zwieńczone zatwierdzeniem programu, którego celem jest to, aby pieniądze najszybciej trafiły do mieszkańców, samorządów i innych podmiotów w województwie świętokrzyskim – podkreśliła wicemarszałek Renata Janik. – Największym sukcesem jeśli chodzi o Europejski Fundusz Społeczny to ponad 60 mln euro więcej w tej nowej perspektywie oraz projekt „Dziś uczeń jutro student”. Został on zaakceptowany w ostatnim momencie przez Komisję Europejską i otrzymał bardzo pozytywne opinie. Projekt jest dedykowany młodym ludziom. Ma ich przygotować do lepszego zdania matury, zachęcić do wybierania kierunków technicznych na naszych uczelniach. A to dowodzi, że obecny Zarząd Województwa stara się, aby poprawić sytuację na rynku pracy oraz demograficzną i zachęcać młodych ludzi do pozostawania w regionie – dodała Renata Janik.

Dzięki tym funduszom będziemy mieli na światowym poziomie Centrum Badań Molekularnych. Umożliwi to kompleksowe diagnozowanie i leczenie pacjentów, m.in. onkologicznych  – podkreślił wicemarszałek Marek Bogusławski.

Mieszkańcy naszego regionu liczą na skuteczną ochronę jakości wód, powietrza oraz gleby. Na poprawę klimatu oraz rozwój obszarów wiejskich zabezpieczyliśmy znaczące środki. Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli zrealizować ekologiczne inwestycje –  mówił członek Zarządu Województwa Marek Jońca.

Dzięki tym funduszom poprawi się infrastruktura drogowa w regionie, która wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców, a dla Zarządu Województwa to priorytet, aby nasi mieszkańcy czuli się bezpieczne – wspomniał członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka.

Te środki unijne nie tylko służą beneficjentom publicznym, ale też przedsiębiorcom. Cieszymy się, że Główny Urząd Miar będzie miał nadal szansę na dofinansowanie z nowych środków. Jest to ważna jednostka dla naszych przedsiębiorców, z którą współpraca będzie wzmacniać nowy rodzaj przemysłu 4.0., dzięki temu zwiększy się konkurencyjność naszego lokalnego przemysłu – zauważył radny Grzegorz Banaś.   

Ta decyzja uruchamia fundusze europejskie zakontraktowane w programie w wysokości 1 mld 456 mln EUR, w tym na:

• projekty „twarde”, infrastrukturalne współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 1 mld 51 mln EUR,
• projekty „miękkie”, społeczne współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+): prawie 405 mln EUR.

Środki unijne wdrażane w latach 2021-2027 w ramach programu regionalnego skierowane będą przede wszystkim na rozwój przedsiębiorczości i infrastruktury, poprawią czystość wód i powietrza oraz służyć będą przedsięwzięciom społecznym i edukacyjnym.
Obecnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do wdrażania nowego programu (Szczegółowy Opis Priorytetów, kryteria wyboru projektów, instrukcja wykonawcza i inne dokumenty, wymagane do ogłoszenia naborów wniosków (w tym: regulaminy, wzory umów i załączników). W ciągu najbliższych tygodni zostanie powołany Komitetu Monitorującego PR FEŚ 2021-2027, nabory konkursowe w zakresie EFS+ powinny ruszyć w pierwszym kwartale 2023 r., natomiast w zakresie EFRR – w maju 2023 r.

Program regionalny został podzielony na dwanaście priorytetów (sześć – EFRR, cztery – EFS+ oraz dwa związane z pomocą techniczną), które są odpowiedzią na najważniejsze potrzeby regionu i jego mieszkańców:

•    Priorytet 1. Fundusze Europejskie dla konkurencyjnej gospodarki
•    Priorytet 2. Fundusze Europejskie dla środowiska
•    Priorytet 3. Fundusze Europejskie na mobilność miejską
•    Priorytet 4. Fundusze Europejskie dla dostępności Świętokrzyskiego
•    Priorytet 5. Fundusze Europejskie dla rozwoju społecznego
•    Priorytet 6. Fundusze Europejskie dla wspólnot lokalnych
•    Priorytet 7. Zdrowi i aktywni zawodowo
•    Priorytet 8. Edukacja na wszystkich etapach życia
•    Priorytet 9. Usługi społeczne i zdrowotne
•    Priorytet 10. Aktywni na rynku pracy
•    Priorytet 11. Pomoc Techniczna EFRR

Do najważniejszych obszarów, na które zostaną przeznaczone fundusze europejskie w nowej perspektywie, należą:

•    projekty innowacyjne, badawczo-rozwojowe oraz wspierające rozwój świętokrzyskich przedsiębiorstw – 215 mln EUR
•    projekty ukierunkowane na efektywność energetyczną, OZE, gospodarkę wodno-ściekową (w tym budowę kanalizacji), gospodarowanie odpadami, a także na projekty z zakresu ochrony dziedzictwa i różnorodności biologicznej – 355 mln EUR

•    projekty związane z infrastrukturą w transporcie – na drogi wojewódzkie zostanie przeznaczone 85,5 mln EUR, czyli 45% alokacji transportowej. Dzięki tym uzgodnieniom będziemy mogli zrealizować kluczowe dla województwa inwestycje drogowe, w tym obwodnice, które ograniczą ruch samochodowy w miastach i wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo mieszkańców. Ponadto 54,5 mln EUR przeznaczymy na poprawę bezpieczeństwa ruchu, ścieżki rowerowe oraz 50 mln EUR – na wspieranie mobilności miejskiej.

•    projekty wspierające rozwój infrastruktury edukacyjnej, społecznej, zdrowotnej oraz infrastruktury w kulturze i turystyce – łącznie na ten cel przeznaczymy 104,5 mln EUR.

•    projekty partnerskie, które będą odpowiedzią na problemy danego obszaru i potrzeby społeczności lokalnej. Będą temu służyć instrumenty terytorialne, takie jak: Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), Inny Instrument Terytorialny (IIT), który jest nowym instrumentem i będzie wdrażany po raz pierwszy w perspektywie 2021-2027, będzie również wdrażany instrument RLKS (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność). Instrumenty terytorialne zachęcą do współpracy i wspólnego rozwiązywania problemów, a na ich wdrażanie przeznaczymy 145 mln EUR.

•    działania zdrowotne, społeczne, edukacyjne oraz wsparcie rynku pracy w ramach EFS+ – prawie 405 mln EUR

Źródło: Urząd Marszałkowski

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama