Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 16:32
Reklama
Reklama

Rozpoczęła się 22. edycja Szlachetnej Paczki

W sobotę rano oficjalnie otwarta została Baza Rodzin Szlachetnej Paczki. W ramach 22. edycji akcji przez cztery kolejne tygodnie darczyńcy będą mogli zapoznać się z historiami rodzin i odpowiedzieć na ich potrzeby.
Rozpoczęła się 22. edycja Szlachetnej Paczki
Rozpoczęła się 22. edycja Szlachetnej Paczki

"Rodziny, do których trafiamy, to często takie rodziny, które mimo że mają bardzo, bardzo mało, dzielą się z innymi" - mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości.

"Przychodzimy do starszej pani, która dzieli się ostatnim kawałkiem chleba ze swoim zwierzakiem, który jest członkiem jej rodziny, z którym codziennie rozmawia. Przychodzimy do pana Marka i okazuje się, że od wielu lat dzielnie opiekuje się swoją żoną, Martą, która po ciężkim udarze nawet nie jest w stanie z panem Markiem porozmawiać. Mimo tego on mówi, że w jej oczach odnajduje miłość. To są te rodziny, do których trafiamy. Dobro to wynik dzielenia. Te rodziny ujmują nas tym, że potrafią się dzielić tymi bardzo drobnymi rzeczami, które posiadają" - podkreśla.

W tym roku Szlachetna Paczka chce odwiedzić ponad 20 tys. rodzin w ponad 620 lokalizacjach w całej Polsce. W ponad 70 z nich program jest organizowany po raz pierwszy lub po latach nieobecności. Oficjalne zainaugurowanie Bazy Rodzin odbyło się w sobotę rano w pawilonie medialnym Wisły Kraków - lista dostępna jest na stronie internetowej akcji Szlachetna Paczka. Po zaledwie dwóch godzinach od otwarcia Bazy niemal połowa z rodzin miała już swoich darczyńców - 1429 osób zadeklarowało wsparcie dla 3303 czekających na pomoc.

"Co ważne, obie te liczby będą się codziennie zmieniać" - zaznacza Anna Gaik z zespołu prasowego WIOSNY. "Cały czas rośnie nie tylko liczba darczyńców, ale również powiększa się baza rodzin. Ta lista będzie się rozwijać do grudnia każdego dnia" - mówi.

W tym czasie potrzebujące rodziny będzie odwiedzać w sumie 7 tys. wolontariuszy w całym kraju.

"Cały czas czekamy, mamy non stop włączone telefony, żeby sprawdzić, czy nasza rodzina znalazła darczyńcę. Jeśli tak, to jest pierwszy moment takiej radości. Wtedy kontaktujemy się z darczyńcą i staramy się opowiedzieć mu o rodzinie, którą wybrał, trochę więcej. Jeżeli ma jakieś trudności, pytania w stworzeniu paczki, chętnie pomagamy - deklaruje wolontariuszka Natalia Daniło. "Następnie razem ustalamy termin, w jakim spotkamy się w czasie Weekendu Cudów i to jest moment, w którym odbieramy paczki od darczyńcy i przekazujemy je rodzinie. To jest bardzo magiczny moment" - opisuje akcję.

(PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama