W programie filmowym Przeglądu znajdą się wyłącznie polskie produkcje, które w szerszej perspektywie pasują do Pińczowa, w których przyroda, kontakt z naturą stają się immanentną częścią losu bohaterów. Wyświetlone zostaną: „Nad rzeką, której nie ma” – osadzony w klimacie polskiej prowincji lat 60-tych sentymentalny powrót Andrzeja Barańskiego do lat młodości; „Łowcy miodu” Krystiana Matyska – film o pszczelarzach i pszczołach, z mocnym edukacyjnym przesłaniem oraz „Brzezina” Andrzeja Wajdy – uznawana za jeden z najlepszych polskich filmów w historii kina.
Projekcje filmów poprzedzone zostaną spotkaniami autorskimi z udziałem fantastycznych aktorek: Edyty Jungowskiej, Emilii Krakowskiej i Magdaleny Popławskiej.
„Spotkania w dialogu” poprowadzi równie wyjątkowa osoba – kochający kino, teatr i literaturę Łukasz Maciejewski, który z pińczowską publicznością spotka się po raz kolejny.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.
„To miasteczko, malarska uroda pejzażu, cisza i schludność zadziałały na mnie jak balsam. Ucieszyłem się, że mogę do Pińczowa powrócić. I będzie to powrót jednocześnie sentymentalny i filmowy. Rozmowa o Andrzeju Barańskim, z udziałem jednej z jego ulubionych aktorek, lubianej i cenionej, Edyty Jungowskiej (zagrała aż w trzech Teatrach Telewizji w jego reżyserii), jak i w szerszej perspektywie – filmów, które pasują do Pińczowa, propozycji w których przyroda, kontakt z naturą stają się immanentną częścią losu bohaterów. Jestem szczęśliwy, że będą z nami panie Emilia Krakowska i Magdalena Popławska, dwie wybitne aktorki różnych pokoleń, które łączy pasja i artystyczny aktywizm. Cieszę się na pińczowskie rozmowy” – mówi Łukasz Maciejewski.
Gościem specjalnym pierwszej edycji przeglądu będzie Andrzej Barański, z którym zobaczymy się 22 września.
Przeglądowi towarzyszyć będą warsztaty filmowania przyrody, wystawa makrofotografii przyrodniczej i wystawy malarskie. Udział w spotkaniach i projekcjach filmowych jest bezpłatny – obowiązują wejściówki, które dostępne są w sekretariacie PSCK.
- Przychodząc na przegląd filmów Natura Kina wymieniamy wejściówkę na sadzonkę. Niech wyrosną nam piękne buki, sosny i dęby, które przypominać będą o ekologicznym przesłaniu Natury Kina. Ogromne podziękowania dla Nadleśnictwa Pińczów i Pana Andrzeja Wójciaka za okazane zielone serce dla kultury. Wspólnie z Nadleśnictwem przygotowaliśmy limitowaną ilość sadzonek, którymi obdarujemy 200 osób. Niech wyrośnie z tego piękny las kultury - czytamy na Facebooku PSCK.
Napisz komentarz
Komentarze