– Bardzo się cieszymy, że mogliśmy podpisać kolejną umowę z zakresu poprawy efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Podpisana dziś umowa pozwoli na przeprowadzenie gruntownych prac w tych budynkach, a co za tym idzie znacznie zmniejszą się koszty ich użytkowania, a także, co bardzo ważne, zostanie zmniejszona emisja gazów cieplarnianych – mówił wicemarszałek Marek Bogusławski.
– Ogromnie się cieszę, że buski samorząd tak zabiega o przeprowadzanie termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej, zwłaszcza w strefie sanatoryjnej. Problem gazów cieplarnianych jest niezwykle ważny, ponieważ jakość powietrza w naszym regionie ze względu na spalanie przeróżnych materiałów, a szczególnie węglowodorów, wcale się nie poprawia, a zachorowalność obywateli nie zmniejsza się. Dlatego tego rodzaju przedsięwzięcia są bardzo cenne, potrzebne i za to należy wyrazić słowa uznania władzom Buska-Zdroju – dodał Marek Jońca, członek Zarządu Województwa.
Projekt obejmuje modernizację energetyczną dwóch budynków użyteczności publicznej pełniących ważne funkcje społeczne w obszarze bezpieczeństwa, kultury, usług administracji, tj. budynku Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju oraz OSP w miejscowości Galów. Zakres prac obejmuje ocieplenie obiektów, wymianę stolarki zewnętrznej, wymianę oświetlenia na LED, przebudowę systemu grzewczego oraz montaż instalacji fotowoltaicznej w budynku Urzędu Miasta i Gminy. Wzmocnieniu efektów służyć będą technologie TIK. Monitoring energii z instalacji będzie możliwy za pomocą aplikacji internetowej.
Według szacunków w wyniku realizacji projektu ilość zaoszczędzonej energii elektrycznej wyniesie 48,20 MWh/rok, a ilość zaoszczędzonej energii cieplnej 985,41 GJ/rok. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych to 151,40 tony równoważnika CO2/rok.
Koszt całkowity inwestycji to 3 047 978,35 złotych, zaś dofinansowanie z RPOWŚ wynosi 2 423 626,93 złotych.
Źródło: Urząd Marszałkowski
Napisz komentarz
Komentarze