Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 10:48
Reklama
Reklama

Uwaga na linki wysyłane przez smsy i komunikatory!

Nadal bardzo aktywni pozostają cyberprzestępcy, dokonujący oszustw i kradzieży za pośrednictwem telefonii komórkowych i Internetu. Jedną z metod ich działania jest wysyłanie wiadomości z wezwaniem do uregulowania płatności drobnych kwot. Sprawcy wysyłają linki, których otworzenie powoduje instalację złośliwego oprogramowania, umożliwiające przejęcie kontroli nad rachunkami bankowymi. W ten sposób wczoraj swoje pieniądze straciło dwoje mieszkańców powiatu.
https://swietokrzyska.policja.gov.pl/kie/dzialania-policji/aktualnosci/55936,Uwaga-na-linki-wysylane-przez-smsy-i-komunikatory.html
https://swietokrzyska.policja.gov.pl/kie/dzialania-policji/aktualnosci/55936,Uwaga-na-linki-wysylane-przez-smsy-i-komunikatory.html

Wczoraj do daleszyckiego komisariatu zgłosiła się 38-latka. Kobieta poinformowała policjantów, że kilka godzin wcześniej otrzymała sms z żądaniem uregulowania niedopłaty za energię. Pokrzywdzona kliknęła w podany przez nadawcę link, a następnie zalogowała się na własne konto bankowe. Niestety, na jej telefonie już został zainstalowany program szpiegujący, przez co przestępcy przejęli jej login i hasło do konta. Niedługo potem kobieta straciła blisko 2850 złotych. Z kolei 23-latek z gminy Chmielnik został oszukany w związku z wystawioną ofertą na jednym z portali ogłoszeniowych. Młody mężczyzna otrzymał wiadomość komunikatorem, o zakupie wystawionego towaru. Pokrzywdzony wszedł w link a następnie zalogował się do konta bankowego. Wieczorem okazało się, że stracił 5000 złotych.

Ta forma działalności cyberprzestępców od jakiegoś czasu pojawia się dość często. Osoby pokrzywdzone bardzo często nie zwracają uwagi na drobne szczegóły, które świadczą, że przesłany odnośnik nie pochodzi z prawdziwej instytucji. Dlatego ważnym jest stosowanie się do kilku bardzo prostych zasad, które skutecznie mogą uchronić nasze dane:

- dokładnie sprawdź numer nadawcy wiadomości i adres linku,
- nie otwieraj wysłanego linku,
- zadzwoń do instytucji, aby zweryfikować, czy faktycznie musisz dopłacić pieniądze (numer telefonu pozyskaj z niezależnego źródła np. Internet, papierowy rachunek).

 

Źródło: KMP w Kielcach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama