W inauguracji wzięli udział świętokrzyscy samorządowcy oraz dyrektorzy placówek kultury z regionu.
Podczas wydarzenia, o inwestycjach w poprawę infrastruktury instytucji kultury, mówił marszałek Andrzej Bętkowski.
– Jesteśmy regionem, który słusznie może szczycić się dorobkiem kulturalnym i swoją historią, gdzie wątek patriotyczny splata się z współczesnością. Dziś szczególnie ważne jest to, jak potrafimy ten dorobek wzbogacać i rozwijać – mówił Andrzej Bętkowski. – Dobiega końca kolejny okres wytężonej pracy i urzeczywistniania marzeń w sferze kultury. Pragnę wyrazić satysfakcję z realizacji licznych przedsięwzięć wzmacniających sektor kultury, wpływających na poprawę jakości infrastruktury instytucji kultury, ale także tych służących umacnianiu tradycji i bogatego dziedzictwa kulturowego.
Wśród głównych inwestycji dotyczących placówek kultury można wymienić budowę Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, modernizację Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, dobiegają końca prace remontowe i konserwatorskie w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich i przy Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Wiosną tego roku otwarto Park Edukacyjny „Akademia Bajki” w Pacanowie. W toku są też prace przy rozbudowie i modernizacji zabytkowej siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego w ramach sprawowania mecenatu kulturalnego każdego roku honoruje osoby, instytucje, stowarzyszenia oraz zespoły za szczególne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego.
W bieżącym roku do Świętokrzyskiej Nagrody Kultury wpłynęło 27 wniosków. Kapituła zdecydowała o uhonorowaniu dwunastu laureatów – wręczonych zostało dziesięć nagród drugiego stopnia oraz dwie honorowe.
Honorową Świętokrzyską Nagrodę Kultury otrzymali:
- Chęciński Uniwersytet Trzeciego Wieku
- Władysław Pedrycz „Ptosek”
Świętokrzyską Nagrodą Kultury II stopnia zostali uhonorowani:
- Andrzej Plata – aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach,
- Krzysztof Burek – inicjator i redaktor „Zeszytów Sandomierskich,
- Ewa Kołomańska – historyk, muzealnik, kierownik Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie,
- Mieczysław Piotr Bąk – regionalista, dokumentalista, historyk promujący walory przyrodnicze i kulturowe regionu świętokrzyskiego,
- Lucyna Lipczyńska – artystka ludowa, założycielka i kierownik działającego w Śniadce zespołu „Świętokrzyskie Jodły”,
- Piotr Kletowski – filmoznawca, znawca kina azjatyckiego, krytyk filmowy, historyk filmu, wykładowca akademicki,
- Aleksandra Imosa – animatorka ruchu Kół Gospodyń Wiejskich na Ponidziu,
- Hanna Szmigielska – mniszka benedyktynka, organistka, cytrzystka, dyrygent,
- Józefa Bucka – artystka ludowa, autorka piosenek i przyśpiewek ludowych,
- Łukasz Długosz – wybitny, najbardziej uhonorowany polski flecista,
Uroczystość Inauguracji Roku Kulturalnego i Sezonu Artystycznego odbyła się po raz dwudziesty drugi. W trakcie wydarzenia wystąpił kwartet smyczkowy MAAK Group.
Napisz komentarz
Komentarze