Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 08:20
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Ważne spotkanie w sprawie uzdrowiska w gminie Pińczów

W środę 16 czerwca radni gminy Pińczów wysłuchali założeń operatu uzdrowiskowego, którego przygotowaniem zajęła się poznańska firma Ekolog. Dokument określa możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na danym terenie.

W następnym etapie jeśli samorząd uzyska zgodę na prowadzenie lecznictwa uzdrowiskowego, sporządzi i uchwali miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Gmina ma na to 2 lata od otrzymania decyzji od ministra zdrowia.

Przed stworzeniem operatu miasto i gmina Pińczów zostały wpisane jako obszar uzdrowiskowy w strategię rozwoju województwa świętokrzyskiego 2030 +. Radni sejmiku podjęli tę decyzję 29 marca. Gwarantuje to możliwość pozyskiwania dofinansowań na utworzenie strefy ochrony uzdrowiskowej oraz na wsparcie rozwoju turystyki uzdrowiskowej i zdrowotnej w powiązaniu z obszarem Ponidzia.

Firma Ekolog w przedstawionym operacie określiła trzy takie strefy, które składałyby się na obszar uzdrowiskowy:

- strefa A - najmniejsza, tak zwane serce uzdrowiska. Miałaby objąć wschodnią część Pińczowa, między wybudowaną niedawno obwodnicą, a miejscowością Pasturka. Tam mają powstać obiekty sanatoryjne i tam będzie najwięcej ograniczeń dotyczących innej działalności gospodarczej.
- strefa B - obejmująca strefę A i obszary przyległe, ciągnąca się dalej w kierunku Bogucic oznacza na przykład zakaz budowania stacji paliw.
- strefa C - największa, obejmująca strefy A i B oraz obszar przyległy do nich, w tym obszar złóż wód leczniczych. Przypomnijmy, że złoża wód leczniczych występują od granicy z powiatem buskim, na terenie części sołectwa Bogucice, aż do miejscowości Pasturka. Zasoby wód leczniczych w okolicach Lasu Winiarskiego, w gminie Pińczów szacuje się na 15-20 mln metrów sześciennych. Woda ma bogate właściwości lecznicze o charakterze chlorkowo-sodowym, siarczkowym i jodkowym.

Procedurę o utworzenie strefy uzdrowiskowej rozpoczęto w 2018 roku i wiadomo że potrwa jeszcze kilka lat. 

Dodatkowo samorządowcy z Pińczowa, Złotej i Wiślicy, w lutym tego roku, podpisali również porozumienie dotyczące ścieżki rowerowej, która ma przebiegać przez trzy gminy na terenie dwóch powiatów. Ma to być nowoczesna trasa o długości 30 kilometrów, wpisująca się w międzynarodową ścieżkę rowerową należącą do sieci EuroVelo.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama