Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 03:30
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Uprawa pomidorów koktajlowych

Pomidory koktajlowe są to odmiany drobnoowocowe. Odmiany te charakteryzują się niewielkim rozmiarem krzewów, dlatego szczególnie polecane są do ogrodów o małej powierzchni. Bez problemu można je również uprawiać nawet na balkonie, w doniczkach i pojemnikach. Oprócz tego, że dobrze się krzewią to zazwyczaj wydają też obfite plony. Świetnie nadają się do sałatek, jako przekąska czy do dekoracji potraw. Uprawa pomidorów koktajlowych nie jest trudna, a ich pyszny smak nawet nie może się równać do tych ze sklepu. Nasiona pomidorów kupisz tutaj: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-pomidorow/
Uprawa pomidorów koktajlowych
Uprawa pomidorów koktajlowych

Pomidory drobnoowocowe – najlepsze odmiany

Pomidory koktajlowe wytwarzają długie grona, które składają się z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu małych owoców o średnicy maksymalnie 2-3 cm. W zależności od odmiany owoce mogą mieć kolor czerwony, żółty czy ciemnobrązowy. Można je uprawiać zarówno w gruncie jak i w donicach, na balkonie czy tarasie. Są mniej wrażliwe na choroby i zajmują mniejszą powierzchnię niż zwykłe odmiany. Polecane odmiany do uprawy to:

 

  • Koralik – odmiana o wiotkiej łodydze, średnio wczesna. Jest bardzo plenna i silnie się krzewi. Wytwarza twarde i kuliste czerwone owoce, na jednym gronie 30-40 sztuk, które bardzo dobrze się przechowują. Jest odporna na zarazę ziemniaka i polecana szczególnie do uprawy amatorskiej. Jej owoce są gotowe do zbioru w sierpniu oraz wrześniu.

  • Ola – jest to wczesna odmiana, również bardzo plenna. Wytwarza żółte owoce, kuliste i twarde, które nie mają tendencji do pękania. Jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, nawet w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców. Rośliny mogą rosnąć nawet w dużym zagęszczeniu, a plony dobrze się przechowują.

  • Radana – odmiana średnio wczesna o silnym wzroście. Wytwarza owoce o dość nietypowym, gruszkowatym kształcie w kolorze czerwonym, których waga nie przekracza 20 g. Ich skórka jest bardzo delikatna

  • Rubinka – odmiana wczesna, obficie owocująca. Na jednym gronie rośnie około 30-35 owoców. Są one odporne na pękanie, a ich średnia waga to 10-15 g. Odmiana polecana do uprawy gruntowej, również w szklarni i tunelu foliowym.

Stanowisko i wymagania glebowe

Odmiany drobnoowocowe można uprawiać zarówno w gruncie jak i na balkonie, w doniczkach i pojemnikach. Potrzebują zacisznego oraz słonecznego stanowiska. Jeśli jednak uprawiamy je na balkonie to unikajmy tych o wystawie południowej, ponieważ prażące tam cały dzień słońce może poparzyć rośliny. Do rozwoju najlepsza będzie temperatura powyżej 20 st. C. Są całkowicie nieodporne na mróz.

Pomidory koktajlowe uprawiane w gruncie mają podobne wymagania glebowe co zwykłe odmiany. Potrzebują gleby żyznej, przepuszczalnej, zasobnej w składniki pokarmowe, o pH pomiędzy 5,5 a 6,5. Do uprawy pojemnikowej najlepsze będzie podłoże uniwersalne lub dedykowane do pomidorów, najlepiej z dodatkiem obornika granulowanego. Do uprawy potrzebne będą pojemniki o pojemności co najmniej 5 litrów, optymalna pojemność to 10 litrów. Ważne też aby miały otwory w dnie, służące do odprowadzania wody.

Siew i sadzenie

Odmiany koktajlowe to tak jak wszystkie pomidory rośliny ciepłolubne. Uprawiane są zatem z rozsady. W marcu i kwietniu nasiona odmian drobnoowocowych możemy wysiewać do doniczek i pojemników. Następnie pozostawiamy je w ciepłym i słonecznym miejscu, najlepiej w temperaturze powyżej 20 st. C, na kilka tygodni. Na miejsca stałe do gruntu możemy je przesadzać dopiero w drugiej połowie maja, tak samo z wystawianiem ich na balkon czy taras. Do gruntu sadzonki wysadzamy w rozstawie 40 x 60 cm.

Pielęgnacja pomidorów koktajlowych

Przede wszystkim podlewanie. Podlewamy je wtedy kiedy ziemia lekko przeschnie, najlepiej co dwa dni, a przy upalnej pogodzie nawet codziennie. Pamiętajmy jednak aby nie zalewać roślin ani liści, tylko nawilżać podłoże. Pomidory uprawiane w doniczkach wymagają częstszego podlewania niż te w gruncie. Mniej więcej 14 dni po posadzeniu rozpoczynamy nawożenie i następnie co dwa tygodnie warto również zasilić je nawozem, można używać nawozu mineralnego w płynie. W gruncie pomidory sadzimy na glebie przekopanej i wzbogaconej kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Wyższe odmiany będą wymagały zastosowania podpór.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
News will be here
Reklama