Dzięki dofinansowaniu o wartości blisko 2,1 miliona złotych, przewidziane są działania wspierające zdrowie 350 pracowników uczelni. Projekt potrwa od stycznia 2025 do grudnia 2026 roku i obejmie nauczycieli akademickich, jak również personel administracyjny i obsługi.
W ramach projektu uczestnicy skorzystają z szerokiego pakietu badań diagnostycznych, które wykraczają poza standardowe profilaktyczne badania. Zakres ten obejmuje m.in. badania hormonów, jak poziom TSH, oraz inne testy umożliwiające ocenę stanu zdrowia.
Dodatkowo, projekt uwzględnia warsztaty mające na celu propagowanie zdrowego trybu życia, w tym ćwiczenia fizyczne, takie jak joga czy pilates. Wszyscy uczestnicy, w szczególności osoby mające dolegliwości związane z postawą ciała, będą poddani specjalistycznym badaniom z wykorzystaniem zaawansowanych urządzeń pomiarowych. W kontekście zdrowia psychicznego planowane są warsztaty antystresowe oraz szkolenia z zakresu radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
Projekt ten wpisuje się w szersze działania związane z poprawą warunków zdrowotnych pracowników w regionie świętokrzyskim. Wcześniejsze konkursy, które wspierały podobne inicjatywy, pozwoliły na realizację projektów, z których skorzystało ponad 3 tysiące pracowników w różnych placówkach, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Związane z tym inwestycje obejmowały również zakup sprzętu do poprawy ergonomii stanowisk pracy oraz specjalistycznych badań profilaktycznych.
W 2024 roku planowany jest kolejny konkurs wspierający zdrowie pracowników, na który zarezerwowano 10 milionów złotych. Szczegóły dotyczące tego naboru będą dostępne na portalu programu "Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027".
Napisz komentarz
Komentarze