Ma na swoim koncie ponad 1400 plakatów, wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Stworzył kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych, a także kilkadziesiąt plakatów prozdrowotnych, głównie antynikotynowych. Najwięcej uznania przysporzyły mu jednak plakaty filmowe, których ma na swoim koncie kilkaset, w tym około 300 do filmów polskich. Jak sam mówi "Plakat nie powinien być, jak letnia herbata.(...) jego zadanie to zwrócić naszą uwagę. Zatrzymać nas."
Andrzej Pągowski - jeden z najbardziej uznanych polskich grafików i plakacistów, autor większości plakatów do filmów Andrzeja Barańskiego, będzie gościem spotkania "w dialogu". O sztuce tworzenia plakatów, eksperymentowaniu i współpracy z mistrzami polskiego kina rozmawiać będzie Weronika Wawrzkowicz.
"Bo dobre plakaty dają do myślenia. Plakat przekazuje całą zmysłową informację, której rozwinięciem jest film. (...) Jeszcze wyżej niż uniwersalność cenię w plakatach Andrzeja ich piękną swojskość. (...) To plakaty w całości zbudowane z miejscowych materiałów, i treść, i środki wyrazu pochodzą z naszego podwórka. Dotyczy to zarówno tego co jest na plakacie namalowane, jak i tego do czego się to odnosi." - tak o plakatach Andrzeja Pągowskiego wypowiada się Andrzej Barański w książce "Być jak Pągowski".
Podczas spotkania online będzie można zobaczyć plakaty Andrzeja Pągowskiego do filmów Andrzeja Barańskiego w formie spaceru po Pińczowie. Wystawa dostępna będzie także w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury od 1 września.
Spotkanie realizowane jest w ramach projektu "Stopklatka. Szeroki kadr na kulturę" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Napisz komentarz
Komentarze