Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 10:25
Reklama

Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie

Doroczne Wojewódzkie Święto Plonów odbyło się w Masłowie. Dożynki to ukłon w stronę tradycji i okazja do podziękowania rolnikom za pracę na roli, a także czas podsumowania roku w rolnictwie, a ten nie był łatwy. Wiosenne przymrozki spowodowały znaczne szkody w uprawach, szczególnie w sadach. Rząd obiecuje pomoc.

Deszcz nie przeszkodził organizatorom, świętokrzyscy rolnicy w niedzielę 3 września świętowali zakończenie żniw w Masłowie. Dożynki wojewódzkie rozpoczęła dziękczynna msza święta i poświęcenie wieńców.

- Dożynki są takim elementem odwołania i przypomnienia tych pięknych tradycji tkwiących w kulturze narodowej i ludowej i tutaj w najpełniejszej krasie mamy próbę świętokrzyskiej kultury – powiedziała Adam Jarubas, marszałek województwa

Korowód z wieńcami, wyłonionymi w konkursach powiatowych, przeszedł na Lotnisko w Masłowie. Uczestników dożynek przywitali starosta kielecki Michał Godowski i wójt Masłowa Tomasz Lato.

- Witam w gminie ukochanej i opisywanej przez Stefana Żeromskiego, witam w gminie , w której święty Jan Paweł II przed 21 laty odprawił mszę święta – mówił Tomasz Lato, wójt Masłowa.

Na wojewódzkie święto plonów przyjechali mieszkańcy z najdalszych gmin, a także parlamentarzyści, władze regionu i poszczególnych samorządów.

- Dziękujemy rolnikom za ten trud, który wykonują za te gotowość do pracy - Beata Popis, starościna dożynek

Oddajemy hołd tym, dzięki którym na naszych stołach nie brakuje chleba – powiedział Adam Jarubas, marszałek województwa zwrócił też uwagę na sytuację sadowników, których gospodarstwa ucierpiały w czasie wiosennych przymrozków.

 - W niektórych gospodarstwach zwłaszcza w uprawach owoców pestkowych straty sięgają 100%, rolnicy czekają na rekompensaty, bo muszą myśleć o odtworzeniu produkcji na kolejne lata – dodał Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego

Producenci rolni, którzy z powodu przymrozków w swoich gospodarstwach ponieśli szkody w wysokości co najmniej 70% danej uprawy, mogą liczyć na rządową pomoc – zapewnia wojewoda Agata Wojtyszek

- Zostało już ustalone wsparcie 2 tysiące złotych dla sadów i tysiąc złotych dla krzewów owocowych, oczywiście jeśli uprawa jest ubezpieczona minimum w 50% jeżeli nie dostaną mniejsze kwoty – dodaje Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa wnioski o rekompensaty będzie można składać w Agencjach Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w dniach 13-27 września 2017 roku. Straty w sadach są duże, ale mieliśmy za to dobre plony zbóż  – mówi Ryszard Ciźla, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej

Święto plonów to również okazja do pokazania jak świętokrzyska wieś się zmienia i rozwija.  Podczas dożynkowego obrzędu delegacje z poszczególnych powiatów ośpiewały i obtańczyły swoje wieńce, które są symbolem zakończenia żniw.
Na uczestników dożynek czekało wiele atrakcji, były stoiska wielu instytucji oraz okazja, by zadbać o swoje zdrowie. Nie zabrakło też ludowej muzyki i prezentacji poszczególnych gmin i organizacji działających w regionie.



 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama