Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 13:01
Reklama

„Świętokrzyskie czyta Żeromskiego”

W Centrum Edukacyjnym Szklany Dom w Ciekotach ruszyła wielka akcja promująca czytelnictwo. Do sięgania po książki zachęca  marszałek województwa Adam  Jarubas. Na jego apel odpowiedzieli uczniowie w całym regionie. Na początek czytano „Syzyfowe prace”

Ciekoty. Ukochane miejsce Stefana Żeromskiego. Choć nie napisał tu żadnego działa, to właśnie  pod Góra Radostową  ukształtowała się jego wrażliwość na  przyrodę i miłość do literatury.

„Świetokrzyskie czyta Żeromskiego”. W Centrum Edukacyjnym Szklany Dom w Ciekotach ruszyła wielka akcja promująca czytelnictwo i wiedzę o tym wielkim pisarzu. Na początek głośne czytanie Syzyfowych prac.

 To już druga edycja akcji zainicjowanej przez marszałka województwa Adama Jarubasa. Zachęca on do sięgania po książki po robi to niestety coraz mniej Polaków.

- Wiemy, ze jeżeli nie uda się w dzieciach zaszczepić tego bakcyla, to później trudniej jest to zrobić. Niestety 60% Polaków w ubiegłym roku nie przeczytało żadnej książki, trzeba spróbować to zmienić – mówi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego

Na apel marszałka Adama Jarubasa o włącznie się do akcji czytelniczej odpowiedziało wiele szkół z terenu województwa. Syzyfowe prace w dniu dziecka czytano również w Kielcach, Ożarowie, Mniowie czy Oblegorku. Uczniów ze Szkoły Podstawowej  w Mąchocicach Scholasterii nie trzeba było długo namawiać. Dla nich Żeromski jest kimś bardzo bliskim.

- Jest to wzór do naśladowania, ponieważ pisał piękne książki, miał rożne inspiracje do tych książek – mówi Natalia Januchta, uczennica SP w  Mąchocicach Scholasterii

Książek, które warto czytać. Stefan Żeromski poruszał w nich problemy, które wciąż są bardzo aktualne. Akcja skierowana jest do dzieci i młodzieży, jeśli tylko sięgną po dzieła pisarza zyskać mogą wiele.

- Przede wszystkim wiedzę o tamtych czasach, czasach zaborów. W Syzyfowych pracach możemy poznać historię jak młodzież walczyła z rusyfikacją, a to bardzo wiele – mówi Krystyna Nowakowska, dyr. Centrum Edukacyjnego „Szklany Dom” w Ciekotach.

Gościem honorowym pierwszego głośnego czytania Żeromskiego była Kazimiera Zapałowa. Wieloletnia kustosz Muzeum im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i znawczyni jego twórczości. Nie wszyscy muszą kochać tego pisarza, ale warto go poznać - mówi.

- Ci, którzy nie czytają, to czytać nie będą, ale Ci którzy się rozsmakują w Żeromskim wracają do jego utworów – mówi Kazimiera Zapałowa, kustosz honorowy Dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach

Promocja czytelnictwa i popularyzacja twórczości tego związanego z regionem prozaika, potrwa do 14 października. Tego dnia przypada 153 rocznica  urodzin Stefana Żeromskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama