Ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem” sejm przyjął na początku listopada. W grudniu zapisy uzupełniono o Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Ustawa daje uprawnienie m.in. do jednorazowego świadczenia na rzecz dziecka, „u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu”.
- Jeżeli rodzi się dziecko niepełnosprawne, niezależnie czy wadę stwierdzono w życiu prenatalnym, czy po urodzeniu, można wystąpić wnioskiem do działu świadczeń rodzinnych o wsparcie w postaci jednorazowej wypłaty w kwocie 4 tysięcy złotych – tłumaczy Renata Persona, kierownik działu świadczeń rodzinnych w skarżyskim MOPS-ie.
Aby móc otrzymać tę jednorazową kwotę, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, nie każdy lekarz może wystawić odpowiednie zaświadczenie.
Świadczenie przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu bez względu na dochód. Wniosek można złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Uzyskane w ten sposób pieniądze nie są wliczane do dochodu.
Z kolei Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” zakłada m.in. tzw. „opiekę wytchnieniową”, czyli pomoc w codziennych obowiązkach, zastępstwo w czasie na przykład pracy (w wymiarze do 120 godz. rocznie), dodatkowe środki dla urzędów pracy na działania aktywizacyjne dla bezrobotnych opiekunów i rodziców rodzin niepełnosprawnych czy preferencyjne warunki w ramach programu „Mieszkanie +”.
Napisz komentarz
Komentarze