Przez ostatnie kilkanaście dni, od 12 do 25 września mieszkańcy mogli głosować na zweryfikowane już projekty do budżetu obywatelskiego 2017. Do wyboru było 15 projektów, a zwyciężyło pierwsze osiem – te, które uzbierały największą liczbę głosów.
Zanim jeszcze oficjalnie ogłoszono wyniki, zapytaliśmy radnych o to, jakie działania podejmowali, by zachęcić mieszkańców do oddawania głosów na konkretne projekty i jakie są ich przewidywania.
- Wysyłałem smsy do znajomych i zaprzyjaźnionych osób, zostawiałem ulotki, prośby wysyłałem też przez Facebooka. Bez względu na wynik dziękuję wszystkim osobom, które oddały głosy właśnie na ten projekt – mówił radny Mikołaj Kwaśniak.
Podobnie radny Adam Ciok, który do głosowania zachęcał przede wszystkim przez media społecznościowe i bezpośrednie spotkania z mieszkańcami.
- Ubiegłoroczny wynik obligował nas do walki o wszystko. Te działania były bardzo szerokie. Były to akcje z banerami, zorganizowaliśmy też punkt do głosowania w jedną z niedziel, do tego oczywiście rozmowa z mieszkańcami. Myślę, że minimalnie podwoimy wynik ubiegłoroczny. A było trudno, bo brak realizacji projektów z ubiegłego roku mocno zniechęcał mieszkańców – tłumaczył radny Grzegorz Łapaj.
Ostatecznie na pierwszym miejscu znalazł się właśnie projekt „Bór bezpiecznie i zdrowo”.
O frekwencji zadecydowało przede wszystkim głosowanie internetowe. W przypadku chociażby projektu na Borze, tradycyjnie głos oddało jedynie 36 mieszkańców, podczas gdy 766 osób zrobiło to droga elektroniczną.
- 4994 głosy, frekwencja wyniosła 12,25 proc. Jesteśmy bardzo zadowoleni, w naszej ocenie to efekt głosowania przez Internet. Druga kwestia to to, że mieszkańcy chyba przekonali się do tej formy partycypacji w zarządzaniu miastem – mówi Konrad Krönig.
W przyszłym roku prawdopodobnie kwota przeznaczona na BO pozostanie taka sama, jednak być może zwiększy się kwota na poszczególne projekty (mniej projektów za większe pieniądze). Zapowiadane są też zmiany w późniejszej realizacji inwestycji po to, by prace przebiegały sprawniej.
Zwycięskie projekty:
1. „Bór bezpiecznie i zdrowo” - doposażenie miejsca do rekreacji i aktywnego wypoczynku w urządzenia zabawowe dla dzieci, elementy małej architektury, oraz budowa monitoringu wizyjnego na osiedlu (Skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego i Sosnowej oraz ulicy Zwycięzców przy ZPO.) - 803 głosy
2. „Zagospodarowanie placu zabaw” (ulica Szkolna) – 642 głosy
3. „Siłownia na wolnym powietrzu” (ulica Warszawska 54) – 473 głosy
4. „Wymiana nawierzchni chodnika i budowa placu zabaw” (Chodnik przy ulicy Skalnej 1, Plac zabaw przy ulicy Skalnej) – 408 głosów
5. „Boisko trawiaste – modernizacja” (ulica Książęca 149) – 381 głosów
6. „Aktywna Dolna Kamienna – Rewitalizacja skweru przy ulicy Limanowskiego i ulicy Podjazdowej” (Skwer ulic Limanowskiego i Podjazdowej) – 328 głosów
7. „Bezpieczny, przyjazny i aktywny Rejów – stworzenie placu rekreacyjno-sportowego dla mieszkańców Skarżyska-Kamiennej” (Osiedle Rejów: działka nr 75/3 i 76/3 – skrzyżowanie ulic Jana Kilińskiego i Krakowskiej) – 316 głosów
8. „Activ Park, osiedle Przydworcowe – doposażenie miejsca do rekreacji i aktywnego wypoczynku w urządzenia zabawowe dla dzieci, urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu i elementy małej architektury” (Teren u zbiegu ulic: Kossaka i Oseta Wasilewskiego w Skarżysku – osiedle Przydworcowe) – 284 głosy.
Napisz komentarz
Komentarze