Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 18:26
Reklama
Reklama

Najpierw umowa, potem praca

Od 1 września czekają nas zmiany w prawie pracy. Najpierw umowa, potem praca – to najważniejsza zasada, która zacznie obowiązywać, ale nie jedyna.

Koniec z syndromem pierwszej dniówki. Tak zakłada nowelizacja kodeksu pracy, która zacznie obowiązywać od 1 września.

Oznacza to, że pracodawca będzie musiał zawrzeć umowę lub pisemne potwierdzenie warunków z pracownikiem jeszcze przed faktycznym podjęciem zatrudnienia (patrz: materiał wideo).

Warto wspomnieć, że Państwowa Inspekcja Pracy za naruszenie tej zasady ma surowy taryfikator. Mandaty to tysiąc do 30 tysięcy złotych.

Inne zmiany to obowiązek zapoznania pracownika z regulaminem pracy zanim zostanie do niej dopuszczony. Jeśli chodzi o młodocianych pracowników to pracodawca ma obowiązek zaznajomić ich także z listą prac lekkich.

Zmiany w prawie pracy to szansa na zmniejszenie zatrudnienia „na czarno”. Dotąd w razie ewentualnej kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawca zawsze mógł powiedzieć, że to pierwszy dzień pracy osoby, która faktycznie pracowała bez umowy.

To nie jedyne zmiany w tym roku. Nowelizacja z lutego zrównała okres wypowiedzenia umowy na czas określony z okresem wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

Dodatkowo pracodawca może zawrzeć taką umowę maksymalnie na 36 miesięcy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama