Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 października 2024 18:30
Reklama

Najpierw umowa, potem praca

Od 1 września czekają nas zmiany w prawie pracy. Najpierw umowa, potem praca – to najważniejsza zasada, która zacznie obowiązywać, ale nie jedyna.

Koniec z syndromem pierwszej dniówki. Tak zakłada nowelizacja kodeksu pracy, która zacznie obowiązywać od 1 września.

Oznacza to, że pracodawca będzie musiał zawrzeć umowę lub pisemne potwierdzenie warunków z pracownikiem jeszcze przed faktycznym podjęciem zatrudnienia (patrz: materiał wideo).

Warto wspomnieć, że Państwowa Inspekcja Pracy za naruszenie tej zasady ma surowy taryfikator. Mandaty to tysiąc do 30 tysięcy złotych.

Inne zmiany to obowiązek zapoznania pracownika z regulaminem pracy zanim zostanie do niej dopuszczony. Jeśli chodzi o młodocianych pracowników to pracodawca ma obowiązek zaznajomić ich także z listą prac lekkich.

Zmiany w prawie pracy to szansa na zmniejszenie zatrudnienia „na czarno”. Dotąd w razie ewentualnej kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawca zawsze mógł powiedzieć, że to pierwszy dzień pracy osoby, która faktycznie pracowała bez umowy.

To nie jedyne zmiany w tym roku. Nowelizacja z lutego zrównała okres wypowiedzenia umowy na czas określony z okresem wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

Dodatkowo pracodawca może zawrzeć taką umowę maksymalnie na 36 miesięcy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama