Zwyczaje wielkanocne różnią się w zależności od kraju, a nawet regionu. Wielki Piątek to często uroczyste procesje. W Brazylii jest ich kilkadziesiąt, ulicami wielkich miast. W misteriach biorą udział osoby z życia publicznego. Na Filipinach istnieje możliwość dobrowolnego ukrzyżowania.
Wielki Piątek to przede wszystkim jedyny dzień w roku, w którym nie odbywają się msze święte. W Kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Tego dnia odczytywany jest opis Męki Pańskiej według św. Jana. Adoracja krzyża to najważniejszy punkt Wielkiego Piątku, tuż po niej odbywa się procesja do Grobu Pańskiego. W kościołach trwa czuwanie i modlitwa.
Wielka Sobota to ostatni dzień czterdziestodniowego postu oraz trzeci dzień Triduum Paschalnego. Nadal trwa adoracja grobu Jezusa, często straż pełnią przy nim harcerze, ministranci.
- Wielka Sobota jest dniem, w którym chrześcijanie najczęściej przychodzą do kościoła z koszyczkiem, żeby poświęcić pokarmy. Często zapominają jednak, że to wieczór jest bardzo ważny. Wtedy odbywa się Liturgia Światła, poświęcenie ognia. Następnie jest czas na liturgię chrzcielną – tłumaczy ojciec Karol Olborski.
Wielka Niedziela to dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W kościele rozbrzmiewają dzwony, tradycyjnie o godz. 6 rano odprawiana jest rezurekcja.
Tak jak zapowiadaliśmy, w okresie świątecznym po serwisie informacyjnym będą mogli Państwo zobaczyć Misterium Męki Pańskiej wystawiane w kościele ojców Franciszkanów. Serdecznie zapraszamy do oglądania, misterium co roku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców.
Napisz komentarz
Komentarze